فاطمه لطفی 4788 روز پیش
بازدید 142 ۷ دیدگاه

دروغگو را با یک نگاه بشناسید

 

دروغ مفهومی است انتزاعی و انسانها تنها به دو دلیل دروغ می گویند: یا برای رسیدن به لذت بیشتر، یا اجتناب از افزایش درد و رنج. عده ی بسیار زیادی از افراد بی هیچ دلیل خاصی و تنها به خاطر تمایلات فردی، روزانه دروغ های بیشماری را بر سر زبانهایشان جاری می سازند. در مورد سوابق شغلی دروغ می گویند، وقتی خانم سوال می کند که لباس جدیدش زیباست (با پوزش از خانم ها) حتی بدون اینکه نیم نگاهی بیندازند، حرف او را تائید می می نمایند و …
در این میان برخی از افراد نیز هستند که تصور می کنند اگر دروغ نگویند نمی توانند به چیزی که می خواهند برسند. یک چنین دروغ هایی می تواند مضر باشد. با این مقدمه اکنون می پردازیم به چگونگی شناسایی دروغگو و به شما یاد می دهیم که چگونه می توانید یک چنین مسئله ای را به راحتی و تنها با نگاه کردن به چشم های طرف مقابل تشخیص دهید.
چشم آیینه ی تفکراتی است که در ذهن جریان دارد. بازتاب کلیه ی فرایندهای ذهنی را می توان بطور مستقیم در چشم مشاهده نمود. تحقیقاتی که در حوزه اعصاب و زبان شناسی انجام گردیده حاکی از این امر است که چشم نسبت به تفکرات مختلف ذهنی از خود واکنش های متفاوت نشان می دهد. به عنوان مثال اگر از شخصی بخواهید تا “یک گاو زرد” را در ذهن خود مجسم کند، می بینید که چشم های خود را ابتدا به سمت بالا و سپس به طرف چپ متمایل می کند. این فرایند نشان دهنده ایجاد تصویر خیالی در ذهن فرد است.
البته باید دقت داشته باشید سرنخ هایی که از حالات چشم بدست می آورید تنها نشان می دهند که مغز در پاسخ به سوال شما چه واکنشی نشان می دهد، نه اینکه چه رشته افکاری به صورت حقیقی در ذهن جریان دارد. حال با تشریح مثالی که پیشتر به آن اشاره کردیم موضوع را بسط می دهیم. زمانیکه از فرد می خواهید تا یک گاو زرد را مجسم کند، این امکان وجود دارد که او یاد زمانی بیفتد که تصویر یک گاو زرد را نقاشی کرده بوده که سبب می شود جهت مخالف (سمت بالا و راست) را نگاه کند . ..

به سمت بالا و چپ
نشانگر: ساختن بصری تصویر
اگر از کسی بخواهید تا “یک بوفالوی بنفش” را مجسم کند، در حین فکر کردن به بوفالو چشم هایش به سمت بالا و چپ گرایش پیدا می کند و از نظر دیداری آنرا در ذهن خود به تصویر می کشد.

به سمت بالا و راست
نشانگر: یادآوری بصری تصویر
اگر از کسی بپرسید: “اولین خانه ای که در آن زندگی میکردید چه رنگی بود؟” در حالی که درگیر فکر کردن هستند، چشم هایشان ابتدا به سمت بالا و سپس راست متمایل می گردد و در طی این پروسه به یاد می آورند که زمان بچگی خانه ی آنها چه رنگی بوده.

سمت چپ
نشانگر: ساخت آواهای شنیداری
اگر از کسی بخواهید تا “بلندترین صدایی که ممکن است وجود داشته باشد” را در ذهن خود مجسم کند، زمانیکه ذهن آنها در حال ایجاد این صداست، چشم ها به سمت بالا متمایل می شوند.

سمت راست
نشانگر: به یاد آوردن آواهای شنیداری
اگر از کسی سوال کنید: “صدای مادربزرگت را به یاد می آوری” جهت چشم هایشان در طی فرایند یادآوری به سمت راست متمایل می گردد.

به سمت پایین و چپ
نشانگر: بساوایی / بویایی
اگر از کسی بپرسید : “آیا بوی آتشی که در اردوگاه به پا شده بود را به خاطر می آوری؟” چشمان آنها به سمت مذکور متمایل می گردد. جهت چشم هنگام به خاطر آوردن احساسات، بو، و مزه اینچنین است.

به سمت پایین و راست
نشانگر: مکالمه درونی
این مطلب نشان می دهد که فرد در حال صحبت کردن درونی با خودش است.

نکات نهایی
– نگاه مستقیم به سمت جلو و یا نگاهی که چشم ها در آن خیره و بدون حرکت هستند هم می تواند نشان دهنده ی دسترسی بصری باشد
– ممکن است که در افراد چپ دست کلیه نکات ذکر شده عملکرد قرینه داشته باشند .
– مانند کلیه ی علائم دروغگویی، برای برخورداری از تشخیص صحیح باید ابتدا از رفتارهای اولیه فرد دروغگو مطمئن شوید و بعد از روی حالت چشمانشان نتیجه بگیرید که در حال دروغ گفتن است.

نظرات کاربران

با نظرات خود، ما را در ادامه مسیر راهنما باشید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. پونه گفت:

  :N: :OO: فکر کنم بخوام اینارو به کار ببرم طرف رفته باشه!!!!خیلی جالب بود :gol:

 2. سلام بر تفنگدار عزیز
  واقعا جالب بود از این به بعد با هر کی حرف بزنم فقط تو چشاش نگاه میکنم چون میدونی همین چیزایی که تو گفتی رو میشه فهمید هم شرمنده میشه اگه بخوادم دروغ بگه نمیگه

 3. بالآخره معلوم نشد که در چه حالتی طرف داره دروغ میگه، البته گمونم منظورتون این بوده که اگه مثلا گفت الآن دارم به یه بوفالوی بنفش فکر میکنم ولی چشماش به سمت بالا و راست بود دو حالت وجود داره یا اینکه داره به رنگ اولین خونشون فکر میکنه و دروغ گفته یا اینکه طرف چپ دسته، و یا اینکه پیدا کنید پرتغال فروش را!

  در مورد بوفالوی صورتی آیا همون علائم بوفالوی بنفش صادقه و یا اینکه علائمش فرق میکنه؟
  با توجه به اینکه هشت جهت اصلی و فرعی و یکی هم مرکزی که میشه ۹ تا بیشتر نداریم ، آیا اصولا جایی برای بقیه حیوانات باقی می ماند؟
  و آیا های دیگر…

  (البته این صرفا یک شوخی بود، ممنون از مطالب خنجلوکیتون)

 4. :OO: :OO: :OO: :OO: :OO: :OO: :OO:
  منکه شیر فهم شدم . دیروز داشتم با استادمون حرف میزدم. بعد از ظهرم داشتم با مدیرعامل شرکتمون گفتگو میکردم. به اولی گفتم یه گاو زرد رو تو ذهنت تصور کن به دومی هم گفتم یه بوفالوی خاکستری رو تصور کن.نمیدونم چی شد اما استادمون گفت قید پایان نامه رو بزن چون بهت صفر هم نمیدم.مدیر عاملمون هم گفت آخر این برج حقوق بی حقوق.
  و اما بعد :
  بحث دورغ پیش اومد یاد سخنرانی یکی از علما افتادم که در چند هنگام دروغ رو بی اشکال میدونست . یکی وقتی میخوای ۲ نفر رو آشتی بدی اون یکی اش رو هم نمیگم که جمعیت اناث بر علیه ما شورش نکنند.
  دروغ همیشه هم بد نیست و افراد میتونندوسعت بخش مصلحتی اش رو خودشون تنظیم کنند.
  تصور کنید توی رودمعجن سهم آب برای شخص الف است و شخص ب آب را به باغ خود جاری میکند اگر دروغ مصلحتی ( از دید شخص ب ) بکار نرود خون و خونریزی خواهد شد. بطوریکه در جواب شخص الف اینطور میگویی:
  مو از جاش بِخبروم کی اووووور شوووه کیرده.
  به قول دوستی : دروغ چیز خوبی است اگر راست نباشد.
  خسته نباشید.

 5. مطلب جالبی بود تفنگدار عزیز :gol:
  اما فکر میکنم تشخیص یک کم سخت باشه.

 6. زمستان گفت:

  نکات جالبیه اما اشکال کار اینجاست که اول باید یه جدول از این جهات نگاه اماده کنی و همیشه توی جیبت داشته باشی.هر وقت با کسی صحبت میکنی به جهت نگاهش دقت کنی اونوقت جدول رو از جیبت در بیاری تا ببینی اون جهت نگاه چه معنی میده تازه اگه دقیقا متوجه جهت نگاه طرف نشدی میتونی از طرف بخوای تا به صورت اسلوموشن دوباره جهت نگاهش رو اعاده کنه بعد اونوقت سر فرصت و با “حسن حال” با نگاهی به جدول مذکور راست یا دورغ حرف طرف رو مشخص کنی از اون گذشته مثلا اگه طرف ندونست بو فالو چی هست یا اصلا بنفش چی رنگی هست میتونی براش توضیح بدی بعد دوباره ازش بخوای که جهت نگاهش رو به صورت باز هم اسلوموشن برگزار کنه تا ما طی یک “حسن حال” دیگر تشخیص بدیم که دروغ میگه یا راست :VV: :VV: :VV:
  البته اینا من باب مزاح بود ولی کار سختیه .خداقوت هوووووو

 7. مطلب جالبی بود البته نظرات دوستان جالبتر، من که کلی خندیدم. مخصوصا نظر زمستان و مدیر جناب منصف هم که معلومه به مدل دعواهای رودمعجنی خیلی علاقه داره. البته اعتراف کنم یکمی سخت بود :gol: :gol: :gol: