یک نسخه از مبایعه نامه های قدیمی

با عرض سلام ، ادب و احترام خدمت همشهری های عزیز و تبریک میلاد کریم اهل بیت امام حسن مجتبی علیه السلام ، چندسال قبل در خانه پدربزرگمان مرحوم حاج اسماعیل تقوی دوبرگ مبایعه نامه(فروش نامه) املاک پیدا کردم که البته نتونستم دقیقا بخونمش ولی نکته ای که جالب و قابل تأمله واژه ی «رودمهجن» است که در متن این قولنامه خودنمایی می کند.دیدن این برگ سند خالی از لطف نیست.

 

سند

همچنین ببینید قدم اول

درباره نویسنده
از همین نویسنده ...
نوشته‌های مشابه

دیدگاه‌های

4 دیدگاه ارسالی !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. سلام ودرود جواد اقا ی تقوی عزیز
  از روئیت سند شما هیچ چیز دستگیر مان نشد بقول معروف هرچه بیشتر خیم کردیم کمتر یافتیم جز القابی چون حاج جعفر رودمهجنی و…. اما از یاداوری اینکه رودمعجن زمانی به ان گونه تلفظ میشده هیچ شکی نیست حتا سراغ داریم که دخترانی در رودمعجن ان زمان به ان اسم نامگذاری میشده اند که اکنون مادرانی سا لخورده شده اند بنام ماهجان از ریشه ی ماهگان که همان رود ماهگان یا رودماه جان و در نهایت به رودمهجن و امروز به رودمعجن تغییر یافته است.

  روزگاری یک باغ بزرگ بودیم
  یک جنگل سبز
  ریشه هامان میرفت…
  تا قامت یک کوه
  شاخه هامان می برد
  سهمی از قنات
  چشمه شعبه ای از ما بود
  رود دعوی خویشاوندی ما داشت
  حال خشکید ریشه ی ما
  سرسبزی اندیشه ی ما
  چندی مجلس ترحیم ان باغ بود
  در بیشه ی ما .

 2. علی نجفی گفت:

  با سلام بر حضرت اشرف افخم اسعد حضرت میرزا جواد آقای معلم الملک متع الله المسلمین بطول بقائهم.
  قربان قد مبارکتان شوم اگر عکس این اسنادی که مرحمت فرموده اید قدری پرکیفیت تر می بود و عندالزوم انقلابی در کم و کیف عکس رخ نمی داد قرائت متون نه به این صعوبت که به سهولت انجام می پذیرفت. البته با کیفیت حالیه هم متون ممکن القرائه می باشند هرچند نه به احسن وجه.الحق و الانصاف اوراق به خطی خوانا و با کمی اغماض خوش تحریر شده اند علی الخصوص سند دست راست و محرر در تحریر قت لازمه را مبذول داشته .شماهم در نگهداری این اسناد چد و جهد کرده و آنها را از آفت و خرابی دور نگه دارید.
  درخاتمه آنکه لیل ماضی اطلاع یافتیم نورچشمی جنابتان قدم به عرصه ی وجود نهاده اند .قدمشان خیر باشد و برکت.

  1. سلام بر پسردایی عزیز و گرامی ممنون از عنایت ویژه حضرتعالی . خدمتتون عارضیم که این سندها با کمی تأمل قابل خواندن است و ما هم از جهت حفظ و نگهداری هویت تاریخی زادگاهمان مصمم شدیم به اندازه ی ورقی کاهی سهیم باشیم.

 3. سلام جواد آقا .به نقل از برادر ارجندمان استاد شعر و ادب پارسی زبان رودمعجن جناب نیکوعقیده عزیز ما هم هر چه خیم کردیم چیزی از سند دستگیرمان نشد ..ای کاش کمی توضیحات ارائه میدادید/