هم اتاقی با عقل سرخ (۱)

شش سالی با او هم اتاق بودم. لحظه لحظه‎اش اتفاقهای بزرگی بود که از یک روستازادۀ نوجوان دبیرستانی سر می‌زد. یک روز ظهر از مدرسه آمدم، خانه‌مان خیلی از مدرسه دور بود. دبیرستان غفاری در خیابان منصوریه بود در شمال غرب شهر و خانه در خیابان بُرزار در جنوب شرق. خسته و گرسنه رسیدم. بوی آّب گوشت توی راهرو پیچیده بود. دم در اتاق یک عالمه گیوۀ کهنه و و گالش پاره و دمپایی پلاستیکی ریخته بود روی هم.

آخر هفته رفته بود به رودمعجن. امروز شنبه هفت هشت تا پیر مرد و پیر زن کج و کوله و علیل را بر داشته بود آورده بود شهر. می‎خواست در کمیته امداد ثبت نامشان کند و مثلاً بیمه شوند. صبح اول وقت برده بودشان عکس فوری بگیرند. در اتاق را باز کردم. داشتند عکس ها را تماشا می‌کردند. از خنده ریسه بودند. بعضیشان برای اولین بار در عمرشان عکس گرفته بودند. برخی هم برای اولین بار به شهر آمده بودند. شناسنامه نداشتند. ستشهاد محلی درست کرده بود تا برایشان شناسنامه بگیرد. دو روز دنبال کار آنها بود و نرفت مدرسه. شب ده نفره توی اتاق ۱۲ متری می‎خوابیدیم. یکی از پیر زنها یک سره می‌گفت: «ای دو روز از عومرم حَساب نرفت. خدا سر عومرت کنه».

همچنین ادامه مطلب را در قسمت های زیر دنبال نمایید

هم اتاقی با عقل سرخ (۳)

هم اتاقی با عقل سرخ (۴)

 

درباره نویسنده
نوشته‌های مشابه

دیدگاه‌های

5 دیدگاه ارسالی !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. سلام اقای دکتر ممنون که باز از آن شیرژیان بیشه روز مرد میدان جنگ و سجاده نشین شبهای عزلت و عبادت نوشتید
  یاد یاران یار را میمون بود
  خاصه کان لیلی و این مجنون بود

  1. باعرض سلام خدمت استاد ارجمند
   با تشکر ازاینکه هر از چند گاهی ازبرا درم یادی می کنید خداوند او وپدرتان را قرین رحمت نماید

 2. علی نجفی گفت:

  می دانم وقتتان آنقدرها اجازه نمی دهد که زود به زود و به تفصیل بنویسید اما همین کوتاه و گاه گاه نوشتنتان از آن ایام و آن آدمها سخت دلنشین است ‍پس دریغش مدارید.
  خدا قوت بدهد به دست و قلمتان.

 3. یاسلام وخسته نباشبد خدمت آقای دکتر
  بسیار خرسند شدم از تصمیم شما به نوشتن درباره این عقل سرخ ومیدانم خاطراتتان فراوان ، شنیدنی ،خواندنی وفراموش نشدنی است پس به قول آقای نجفی این نوشتنها را از ما دریغ مدارید.