درگذشتگان رودمعجن

سلام و درود بر همه حیتا نشینان

عنوان این مطلب رو باید میگذاشتم “یک قدم برای نزدیک شدن به ایده دایره المعارف رودمعجن با شما.” اما به دلایلی این کار رو نکردم.

حیتا همواره در پی اون بوده که مرجع کامل و جامعی از اطلاعات در مورد رودمعجن و رودمعجنی ها باشه. البته در کنار کامل بودن این اطلاعات باید دقیق هم باشن تا بتونن به عنوان رفرنس مورد استفاده قرار بگیرن. حیتا طبق تعریف و انتظاراتی که از آن هست باید تبدیل به دایره المعارف رودمعجن شود. طرحی که من خودم در ذهنم هست  یک نوع ویکی پدیای وطنی هست. یعنی سایتی که اطلاعات اون توسط اعضای شناخته شده و تایید شده بروزرسانی و تکمیل بشه و سایر اعضا بتوانند در مورد صحت اطلاعات اعلام نظر کنند  و اونها رو اصلاح کنند. این سایت باید بخش هایی نظیر شجره نامه ها، واژه نامه ها، آرشیو اسناد، تصاویر تاریخی، تصاویر روستا، معرفی اماکن و … داشته باشه. اما مشخصاً نمیشه انتظار داشت که ره صدساله را یک شبه رفت.

این طرح دور از دسترس نیست و پیشرفت های اخیر حیتا نشان داده که این ظرفیت وجود دارد. حیتا هم اکنون مرحله تبلیغ، عضو گیری، ارتقای کیفی و اعتماد سازی در بین رودمعجنی ها را پشت سر گذاشته (کم و بیش) و آماده انجام کارهای بزرگتری هست. کمی همت و وقت میخواهد. در این مطلب قرار نیست به جزئیات این طرح بپردازیم بلکه فقط خواستم ایده خودم رو با بقیه دوستان مطرح کنم. ایده ای که باید بیشتر پرداخته شود تا پخته شود.

اما غرض از این مقدمه کوتاه و پیچیده(!) این بود که بگم در راستای همین اهداف بلندپروازانه  مدتی پیش طرحی در سایت حیتا کلید خورد که طبق اون بخشی از سایت به درگذشتگان رودمعجن اختصاص داده شود. خانم عبداللهی از اعضای شورای مرکزی حیتا اطلاعات اولیه این طرح رو جمع آوری کردند و من تصمیم دارم در نبود ایشون، کارشون رو ادامه بدم.

 

در توضیحات خانم عبداللهی آمده:

“درگذشتگانی که خبر فوت آن ها در این بخش ذکر می گردد توسط اعضای سایت و به وسلیه ایمیل، تلفن و اس ام اس به ما اطلاع داده شده است.”

این فهرست شامل بخشی از درگذشتگان از سال ۸۸ تا به امروز می باشد، و مسلماً کامل نیست. امید داریم با همراهی شما دوستان فهرست کامل شود. این فهرست می تواند شامل اجداد شما در سال های دور نیز باشد. مهم کامل بودن و دقیق بودن اطلاعات هست. برای کیفی کردن کار تصاویر و احتمالا شرح مختصری از زندگی نامه ایشان نیز به فهرست اضافه خواهد شد.

 

نام خانوادگینامنام پدرتاریخ وفاتتصویرشرح زندگی
قسمتیفاطمهقاسم۱۳۹۳/۱۱/۱۶fateme_ghesmatiمادر حاج عباس کامیاب
آهنیحاج علی اکبرعباس۱۳۹۳/۷/۳۰haj-aliakbar-ahani2به مدت جهل سال خادم امام رضا(ع) بودند.
مرادزاده نصرتابراهیم۱۳۹۲/۱۲/۱تاریخ تولد ۲اردیبهشت۱۳۳۴- همسر اقای اسماعیل معصومی
عصمتغنمی۱۳۹۲/۸/۲۴
حسامیبی بی زهرا۱۳۹۲/۸/۱بی بی زهرا
مفتوحمحمد۱۳۹۲/۰۷/۰۴محمد مفتوح
مدرسیزینتمیرزا محمد مدرسی۱۳۹۲/۰۶/۰۸زینت مدرسیحاجی بی بی
همسر محمد حسن قانعی
رمضانقاسم زاده۱۳۹۲/۵/۱۲رمضان حاکم
بنافاطمه۱۳۹۲/۵/۴فاطمه غلام نصرالله
نعمت زادهمحمد۱۳۹۲/۰۲/۳۰
تواناییمحمد۱۳۹۲/۰۲/۲۲
عیلامیخدیجهرضا۱۳۹۲/۰۲/۱۰حاجی خدیجه
همسر حاج محمد نیکوعقیده
مختاریحسین۱۳۹۲/۰۲/۰۵
لطفیهادی۱۳۹۲/۰۲/۰۵هادی لطفی
رمضانیفاطمه۱۳۹۲/۰۲/۰۲
راستیعباس۱۳۹۲/۰۱/۲۳
شیرین کاممعصومه۱۳۹۲/۰۱/۱۹
استادفاطمه۱۳۹۲/۰۱/۰۸
حداداصغر۱۳۹۱/۱۲/۱۱
فرحبخشربابه۱۳۹۱/۱۲/۰۹
آهنیمعصومه۱۳۹۱/۱۱/۲۹
محمدیعلی۱۳۹۱/۱۱/۲۳
۱۳۹۱/۰۷/۱۰همسر حاج عباس شجیعی
جمیلیالله یار۱۳۹۱/۰۷/۰۸
عظیمیزینب۱۳۹۱/۰۵/۱۴
قاسمیحاج حسن۱۳۹۱/۰۴/۰۵
جدیحاج رضا۱۳۹۱/۰۳/۳۰
بتول۱۳۹۱/۰۳/۳۰مادر آقای محمد عابدی
شیبانیمیرزا۱۳۹۱/۰۱/۲۱
رجب پورمحمد۱۳۹۱/۰۱/۱۸
احمدیحاجیه فاطمه۱۳۹۰/۱۲
یادگارمحمد۱۳۹۰/۱۲
رستگارحاج عباس۱۳۹۰/۱۱/۲۹
حسنیشیخ محمد۱۳۹۰/۱۱/۲۴محمد حسنی
نیکوکردارعلی۱۳۹۰/۱۱
عباس پورطاهره۱۳۹۰/۰۹/۲۱
فتوحیمریم۱۳۹۰/۰۹/۰۷
خداشناسحسن۱۳۹۰/۰۸/۱۴حسن خداشناس
عابدیفاطمه۱۳۹۰/۰۷/۲۹
بصیریحسن۱۳۹۰/۰۷/۱۱
استادعلی۱۳۹۰/۰۴/۰۲علی استاد
معصومیعلی۱۳۹۰/۰۲/۱۵
صفایی رودمعجنیحاج علی اکبرعباس۱۳۸۹/۱۲/۴
کارگرسید محمد۱۳۸۹/۱۲
قدسیشیرمحمد۱۳۸۹/۱۱/۲۷
موسویسید ذبیج الله۱۳۸۹/۰۹/۱۲
نیکوعقیدهحاجیه فاطمه۱۳۸۹/۰۹/۰۴
محمدیحاج عزیز۱۳۸۹/۰۸/۲۹
کامیابمحمدعباس۱۳۸۸/۱۰/۱mohammad-kamyab2
قیاسی (فلاح) رودمعجنیمریمحاج محمد فلاح۱۳۸۶/۷/۵maryam ghiasiایشان بعد تحمل ومبارزه با بیماری سرطان درتاریخ ۱۵رمضان سال ۸۶دنیای فانی راوداع گفت .ایشان خواهر شهید حاج اسماعیل قیاسی وهمسر علی اصغرروشندل رودمعجنی بودکه بعداز فوت در بهشت رضا مشهد در خاک ارمیده
روشندل رودمعجنیمحمدحسنعباس۱۳۸۶/۴/۱۹۱۳۸۶ایشان برادر حاج محمد روشندل وپدر همسر عباس روشندل رودمعجنی میباشد که در مزار وفات یافتگان رودمعجنی به خاک سپرده شده
خرامان رودمعجنیحاج علیحسن۱۳۸۲/۱۲/۰۴
کامیابحاج عباسحسینعلی۱۳۷۷/۷/۱۶haj-abas-kamyab2
قانعیحاج عباس۱۳۷۷/۶
امیدوارحاج محمدغلامرضا۱۳۷۴/۱
صفایی رودمعجنیخدیجهعلی اکبر۱۳۷۳/۵/۶
هاشمیعصمت الساداتسید محمد۱۳۷۳/۵/۲esmat_sadat_hashemiپیکر مرحومه از تهران همراه با دو شهید تشییع شد و در مزارشهدای رودمعجن به خاک سپرده شد.
آهنیحاج علیمراد۱۳۶۶/۴haj-ali-ahani2

 

یادشان گرامی

بدین وسیله از همه دوستان تقاضا داریم تصاویر و اطاعات خود را برای تکمیل این بخش برای ما ارسال کنند. راههای ارسال اطلاعات:

– ایمیل کردن اطلاعات به آدرس heita88@gmail.com

– استفاده  از سایت حیتا و درج مطلب حاوی اطلاعات و تصویر در سایت

– استفاده از قسمت نظرات مربوط به همین بخش براس ارسال اطلاعات

– تماس تلفنی با اعضای شورای مرکزی و یا ارسال پیامک (محمد امیدوار : ۰۹۱۵۱۳۳۰۶۱۷)

– ضمنا حیتا آمادگی دارد تصاویر شما را با رعایت امانت اسکن کند و با نام شما در سایت قرار دهد.

 

 

درباره نویسنده
از همین نویسنده ...
نوشته‌های مشابه

دیدگاه‌های

22 دیدگاه ارسالی !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. مجتبی عبدالهی گفت:

  کار بسیار خوب و ارزشمندی است و خوراک اصلی حیتاست.
  این دست مطالب اگه به اسم شورای مرکزی ثبت بشه شاید بهتر باشه. هر چند نفس کار مهمه که بسیار ارزشمنده.
  روح همگی گذشتگان شاد و خدا قوت به هر دوتون :SS:

  1. به نظرم باید در مورد نحوه فعالیت شورا بیشتر بررسی کنیم، مثلا همین مطلب اگه بخواد از مسیر شورا منتشر بشه باید همه اعضا نظر مثبت داشته باشند و گاها مطالب مشابهی در سایت بوده که مشمول مرور زمان شده و به کلی از یاد رفته (خود این مطلب ۶ ماه پیش نوشته شده بود و کاملا فراموش شده بود). اینها سبب میشه وقتی قراره مطلبی ثبت کنیم از مسیر راحت تر و بی دردسرتر عبور کنیم، یعنی به نام خودمون باشه و تمام مسئولیت و مشکلات اون رو هم شخصا بر عهده بگیریم یعنی همون روالی که برای مطالب شخصیمون طی میکنیم و البته هیچ منع قانونی هم نداره. به گمونم کمیته هایی که قبلا هم بحث تشکیلش بود محدودیت های کمتری داره و میشد این سبک مطالب رو از طریق کمیته های مربوطه هم پیش برد. (بیشتر نقد خودم بود!!)

 2. محمد نیکوعقیده گفت:

  از جمله اقدامات معنوی و ماندگار در حیتا محسوب میشود انشاا… با همت شما و همیاری دیگر دوستان این حرکتها به انجامی مطلوب برسد. یا حق

 3. ناشناس گفت:

  ضمن خداقوت وخسته نباشیداگرسن وسال این رفتگان هم ذکرشودخالی ازلطف نیست :gol:

 4. علی نجفی گفت:

  بسیار بسیار عالی و به جا.فقط دوستان کمک کنند که این لیست کامل بشه.اگر هرکس فقط اطلاعات بستگان خودش رو تکمیل گمان میکنم به نتایجی خیلی خوبی برسیم.

 5. احمد پایدار گفت:

  سلام مدیر
  خیلی کار خوبیه این کار برای محرم هم خیلی خوب میشه
  کاش اینکار هر چه سریعتر انجام بشه که برای کلیپ محرم عکس داشته باشیم

 6. نجمه عبداللهي گفت:

  جناب امیدوار خدا قوت. به نظر من هم کار جالبیه و تو کامل شدن حیتا خیلی موثره. و به نظر من اگه در کنار ذکر اسم این عزیزان از دست رفته بشه به نکاتی مثل ذکر خاطره ای به یاد ماندنی یا ذکر کار مفیدی از اونها یا … اشاره کرد به زیباتر شدن مطلب و آشنایی بیشتر با گذشتگان کمک کنه. :gol: :gol:  

  1. ممنون از پیشنهادتون، منم این ایده رو داشتم

 7. عیلامی گفت:

  ضمن تایید این حرکت بنیادین چون بحث ریفرنس ویا مرجع پیش امد واین امر از امهات هر گروه ودسته وکشوربه حساب می ایید تصور میکنم که نمیتوان به همین سادگی در ان گام نهاد وباری به هرجهت ادامه مسیرداد البته اگر به همین ارتحال ومرگ ومیرهای بسنده شود چون یک واقعه عینی وبیشک وتردید است هیچ اما واگری درپی نخواهد داشت لیکن اگر از نگاه ویکیپدیا به ن بنگریم لاجرم میبایست با احتیاط زیاد وسنگین قدم در این را ه نهاد چه انکه کوچکترین مطلبی که بدون تحقیق وپیش از تایید نگاشته شود علاوه بر حک ان در این مقوله سنگ کجی خواهد بود که بنای ریفرنسرا در کل جهان رقم بزند مورد ایراد واشکالات جدی گردد واین از شما برادران قرهیخته سایت نه تنها بعید بلکه ناپسند ومذموماست لذا پیشنهاد میکنم که در این مبحث همه مرجعین به سایت نظرات خود را در راستای هرچه کامل تر بودن ان اعلام نمایند .
  البته نظر این کمترین ایتستکه برای در ج هر مطلبی در این مرجع هیاتی از عالی ترین فرهیخته گان رود معجن بر تایید ویا عدم تایید ان نظارت داشته وپس از تایید انان درج مطلب گردد البته این بدان معنی نیست که مطالب سانسور شود بلکه میشود همه اطلاعات واصله را درج نمو لیکن انها که به تایید رسیده در قسمت خاص وانان که مورد شک وتردیداست در قسمت دیگر اورده شود مثلا زیر نویس ویا چیزی مثل ان

  1. بله کاملا موافقم، من هم حساسیت این موضوع رو درک میکنم. به عنوان مثال در همین مورد زندگی نامه درگذشتگان روستا، مسلما قضاوت کردن در مورد زندگی دیگران حتی سال ها پس از فوتشان کار پیچیده ای هست و هر کس از زاویه دید خودش موضوع را خواهد دید. مشکلی که چندین بار در سایت پیش آمده؛ و برداشت های تاریخی از زندگی افراد موافقان و مخالفان سرسختی داشته. به نظرم راهش همون جور که شما گفتید این هست که صرفا بدون قضاوت در مورد خوب یا بد بودن حوادث و آدم ها صرفا با نگاه تاریخ نویسی مطالب نوشته شوند و به دلیل حساسیت موضوع نظر فرهیختگان و صاحب نظران رودمعجن نیز در مورد صحت اطلاعات گرفته شود. در اینصورت اطلاعات سایت خواهد توانست به عنوان رفرنس مورد استفاده قرار گیرد. کار سختی هست اما باید از یک جایی شروع شود با در نظر گرفتن این نکته که همین خشت های اول نباید کج گذاشته شود.

   پیشنهاد دومتون هم خوب بود و میتونه در این مورد راهگشا باشه.
   ممنون از دقت و توجهتون.

 8. بنام خدا
  سلام جناب امیدوار
  بسیار کار خوب و باارزشی است و این کار میتواند یک بزرگداشت دائمی برای عزیزانی که از جمع می روند تلقی گردد. و بدون هیچ شک و شبه ای ۱۲۰ سال دیگر نام من و شما هم به این لیست اضافه خواهد شد. :gol: :gol: :gol:

 9. محمودمدرسی گفت:

  پیشنهاد پسندیده ای بنظر می رسد لیکن تنها نام بردن از درگذشتگان به یک امر تکراری و کسالت آور تبدیل می شود مگر در پس آن اهدافی نهفته باشد.
  با این حال پیشنهاد آقای عیلامی در تشکیل کمیته ی مستند سازی بجا و حتی ضروری است ولی قبل از آن حیتا نیاز به یک هیئت تحریریه قوی دارد .

  1. به نظر من هم اطلاعات این بخش نباید تنها به نام ها و تاریخ ها محدود بشه. البته هدف از راه اندازی این بخش بیشتر ایجاد یک منبع اطلاعاتی در یک موضوع خاص و تمرین کردن کار گروهی و مشارکتی برای تکمیل مستندات سایت بود. کاری که باید کم کم در مورد سایر اطلاعات رودمعجن شروع شود.
   ترمیم و تکمیل هیئت تحریریه حیتا هم به نظرم ابتدا نیاز به اعتمادسازی داره. حیتا نیاز داره کارهایی انجام بده تا بخشی از خاطرات ناخوش روزهای آغازش رو از ذهن ها پاک کنه. جلب اعتماد عمومی به این سبک و این سایت کار آسانی نیست و نیاز به مقدماتی دارد.

 10. سلام و خسته نباشید آقای امیدوار؛
  هر نظر و ایده ای که باعث بشه یاد رودمعجن و رودمعجنی ها زنده باشه ارزشمنده و من خوشحالم که شما و همه دوستان با هر اظهار نظری تو این راه قدم برداشتین. اما منم با نظر آقای مدرسی موافقم که هدف فقط نام بردن از درگذشتگان نباشه که کسالت آور بشه. البته ایده ی ویکیا پدیا ایده ی جالب و کامل تریه. امیدوارم موفق باشین

 11. باسلام وخسته نباشید خدمت شما حیتاییون.تشکر برای زنده کردن یاد و خاطره این عزیزان رخت بر بسته.این ایده که تا حدودی عملی گردیده می تواند ما را به تفکر و تامل وا دارد که هیچ کس ماندنی نیست.نکته ای که در پس این بخش میباشد این است که این کار اگر با همین روند ادامه پیدا کند بسیار ملال اور خواهد شد.نیک تراست که با گذاشتن خاطره ای از این عزیزان بهتر بتوانیم یاد خاطره ای از آنان زنده کرده و با فاتحه ای روحشان را شاد کنیم.

 12. بسیار عالی بود خیلی زحمت کشیدی خسته نباشی

 13. محمد عباسي گفت:

  خیلی ممنون افای امیدوار از کار خوبتون واقعا خوشحال شدم که دیدم در این سایت یادی از تمامی عزیزان از دست رفته مخصوصا مادربزرگ خودم شده..خداوند همه این عزیزان را بیامرزد

 14. Mehdi Yavar گفت:

  سلام خداقوت کاره خوبیه،این طرح ویکی پدیا رودمعجنی ها خیلی خوبه اگ عملی شه دمتون گرم

 15. Mehdi Yavar گفت:

  خدا همه رفتگان رو هم بیامرزه:-D

  1. تشکر میکنم از زحمت وتلاشتان

 16. علی نیکوعقیده گفت:

  اگر شیری اگر میری اگر مور گذر باید کنی آخر لب گور

  دلا رحمی بجان خویشتن کن که مورانت نهند خوان و کنند سور

  جناب امیدوار کار بسیار پسندیده ومهمی می باشد ،خسته نباشید

 17. ناشناس گفت:

  یاد گذشتگان نیکوست،اما به این شیوه نه،چرا که ادم دپرس میشه وقتی این عزیزان رو مبینه!خدایشان رحمت کند.