محمود فتوحی 3969 روز پیش
بازدید 127 ۱۸ دیدگاه

از اُو شور رُزمهجن تا آبشار نیگارا

سه هفته پیش، جای دوستان خالی فرصتی دست داد رفتیم شهر نیاگارا (به لهجۀ کانادایی: نایاگرا) در ۱۲۷ کیلومتری جنوب غرب شهر تورنتو. با همکار مهربان و شیرین گفتار شیرازی ام دکتر غلامی نژاد. چندین سال پیش وعده کرده بودم ایشان و تعدادی از همکارانم در دانشگاه فردوسی را ببرم به تماشای آبشار رودمهجن. اما هیچ وقت بخت یار ما نشد. دکتر در سراسر این سفر گله می‌کرد و می خواند که

«هزار وعدۀ رزمهجنی یکی وفا نکند».

وقتی رسیدیم به نزدیک آبشار و پودر آب از صد متری آبشار روی سر و صورتمان می پاشید. گفت: محمود! یک چونۀ آفتابه دارین توی او روزمهجن، هی باد تو غبغب می ندازی: آبشآآآآآآآآآآار بزرگ رودمهجن!!  خدا وکیلی اگه این آبشاره اون چیه؟

گفتم کدومشو می گی؟ چندتا داریم. یه «او شور» داریم به لهجۀ خودمون؛ یه«آبشَر» داریم که وقتی میخایم شهری بشکنیم. یه «پای چاه » داریم که از بالا به عمق ۳۲ متری که نیگاه میکنیم شکل یه چاه باریکه. یکی هم داریم که شما شهریها بهش می گن «آبشار». این توی تمام دنیا  یه اسم داره Niagara Falls! این چیه همش سیل میاد.  از بس دود می کنه هیچی دیده نمی شه.

مال ما می ریم زیرش دوش می گیریم، می شنییم کنارش چای می خوریم، آواز می خونیم. از سوراخش می ریم بالا عربده می کشیم. از چشمه کنارش آب یخ میخوریم. رو دیفالای سنگیش یادگاری می نویسیم.

غش خنده شد  و گفت: رو رو برم! حال بشین تا یه عکس بگیریم بذار تو حیتا، کنار تور مجازی اوشورتون.niagara

نظرات کاربران

با نظرات خود، ما را در ادامه مسیر راهنما باشید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام و ادب و احترام دارم به حضور جناب دکتر فتوحی عزیز از قدیم می گویند: وصف العیش نصف العیش ای کاش جناب دکتر عکسهای بیشتری می گرفتید تا ما هم بیشتر عیش می کردیم و حتما هم بیشتر عکس دارید ولی خواستید از عیش ما با آبشار رودمعجن کم نکنید. در هر حال قیاس این دو با هم مثل قیاس نور چراغهای فانوس قدیم است با پرژکتورهای امروزی و پیکان ما با مرسدس بنز و………….؟؟؟؟؟
  برفک یخچال ما و برفهای کوه آلپ
  هر دو تا محصول سرمایند
  اما این کجا و آن کجا
  جنگ ایران با عراق و جنک من با همسرم
  هر دو تا ناجور و دعوایند
  اما این کجا و آن کجا
  آنکه برد میلیاردها و آنکه سیبی از درخت
  هر دو تا دزدند و رسوایند
  اما این کجا و آن کجا
  آبشار رودمعجن با نیاگای شما
  هر دو تا پر آب و زیبایند
  اما این کجا و آن کجا
  دکتری همچون فتوحی با من یک لاقبا
  هر دو تا اعضای حیتایند
  اما این کجا و آن کجا
  :SS: :gol:

 2. ناشناس گفت:

  بنظروم د اٌشوری نیاگارا اوسول امیه. اگه در دربی هٌم پیه وزمی زنه اوشور روزمجن پور اوتر مره.

 3. مرادي مرادي گفت:

  سلام و خداقوت به جناب دکتر فتوحی نوه عموی عزیز
  آفرین بر شما عجب جاهایی سفر می کنید. ما که فکر میکنیم دنیا همین ایران خودمونه. من تا حالا فکر می کردم آبشار نیاگارا جایی وحشتناک و بدور از آبادی است که هیچکس جرأت نزدیک شدن به اونجا رو نداره. خیلی زیباست. :gol: :gol:
  ولی خاب اوشور خادمه صفای دگیه دره :BB:

 4. علی نجفی گفت:

  سفر بخطَر زی یَرتا قبول چیها گذروندن آقای دکتر.
  عجب جواب دندان شکنی داده اید و چه منقبتها که برای اوشورمان نساخته اید. وَرِ ناسیونالیستی ذهنمان حسابی کیف کرد.الحق و الانصاف سنگ تمام گذاشته اید در مدح و منقبت از اوشور. البته پیشنهاد میکنم امسال از آوردن هرگونه همکار به ده جدا خوردداری کنید(مخصوصا همکارانی که در سفر اخیر همراهتان بوده اند و شاهد رجز خوانی های شما در باب مقایسه اشور و نیاگارا) چون با دیدن وضع اوشور-که بیشتر به چونَکِ اَفتَوَ می ماند تا اوشور-معلوم نیست بشود توجیه مناسبی برای این همه مناقبی که برا اشورمان گفته اید بیابید :VV:

 5. مشتبا گفت:

  سلام جناب دکترخیلی خوشحالم ازحس بسیارزیبای ولایتان چون :gol: هرکس دیگری جای شمابود اوشور رابادیدن نیاگارافراموش کرده بود.

 6. ناشناس گفت:

  با عرض سلام و ادب خدمت جناب اقای فتوحی؛امید است در سالیان نچندان دور با قول های مساعد که شوراهای جدید داده اند در پشت اوشور خادمه یک سد بزرگ بسته شود و وضعیت اوشور بهتر؛(هر چند اگر یک وقتی آن سد شکسته هم شود فکر نکنم ناخن کوچیکه آبشار نیاگارا شود) ولی بری ما فقیر فقرا کی خزمه تا اوشور ده بیه وازم بد نیه؛
  متشکر جالب بود

 7. حسین مرادی گفت:

  با عرض سلام و ادب خدمت جناب اقای فتوحی؛امید است در سالیان نچندان دور با قول های مساعد که شوراهای جدید داده اند در پشت اوشور خادمه یک سد بزرگ بسته شود و وضعیت اوشور بهتر؛(هر چند اگر یک وقتی آن سد شکسته هم شود فکر نکنم ناخن کوچیکه آبشار نیاگارا شود) ولی بری ما فقیر فقرا کی خزمه تا اوشور ده بیه وازم بد نیه؛
  متشکر جالب بود

 8. محمود فتوحی گفت:

  دوستان و همشهریهای عزیزم
  سلامی گرم به صفا و صمیمیت همگیتان
  این بیت مولانا در وصف قدم به قدم زادگاهم

  آفاق را گردیده‌ام مهر بتان سنجیده‌ام
  خوبان فراوان دیده‌ام اما تو چیز دیگری

 9. امین رودمعجن گفت:

  سلام و درو بر عزیز همولایتیم دکتر فتوحی بیان خاطرات از ابشار نیاگارا با واژه های رودمهجنی و روزمهجنی برای من حس خوبی ایجاد کرد و بیان خاطرات و مقایسه با اوشور و ارائه ویژگیهای خاص اوشور
  (مال ما می ریم زیرش دوش می گیریم، می شنییم کنارش چای می خوریم، آواز می خونیم. از سوراخش می ریم بالا عربده می کشیم. از چشمه کنارش آب یخ میخوریم. رو دیفالای سنگیش یادگاری می نویسیم.،
  هر چند مو زیر اوشور غوطه خوردم ولی روی دیفالش چیزی ننوشتم، چای خوردم ولی اب یخ نخوردم و نمدنم اواز خواندم و از سوراخش هم بالا نرفتم شاید عربده کشیدم )

  ویژگیهای فوق کم و زیاد در ذهن و خاطرات همه همولایتیهای عزیز وجوددارد قطعا حس بسیار خوبی را به همه خوانندگانی که حداقل یک بار به اوشور رفته اند دادید متشکرم سرافراز و سربلند باشید

 10. سلامی دوباره

  با خوندن متن تا حدودی پی بردم چرا هر آبشاری که میرم باز هم احساس میکنم اوشور خودمون یه چیز دیگه است، چون مشخصا از لحاظ زیبایی های بصری آبشارهای بسیار زیباتری هم هستن، حتی در همین ایران خودمون. اما کدوم یکیشون میشه پاش چای قمقمه خورد، کدوم یکی سیلاخ چاه داره و … هیچ کدوم!

  البته حالا خودمونیم نیاگارا رو دیگه نمیشه با این حرفها توجیه کرد :Y: کاری که شما کردین و شد!

 11. ناشناس گفت:

  نیاگارا رو همیشه توی سایتهای مختلف و تلویزیون دیده بودم اما تصویری که امروز ازش دیدم فرق داشت چرا که یه رودمعجنی کنارش عکس انداخته بود که با وجود دیدن آبشار به این عظمت بازهم از رودمعجن و آبشارش تعریف میکنه.( کی فکرش رو میکنه که آبشار نیاگارا داره با آبشار کوچولی رودمعجن مقایسه میشه)جای خوشحالی هست که افرادی هنوز هستند که در دیار فرنگ یاد وطن میکنند . این به آدم احساس غرور میده. ولی خوشبحالتون که نیاگارا رو از نزدیک دیدین چیزی که بارها آرزوش رو کردم. :gol:

 12. خاش بحالته اقای دکتر
  سفرا بیخطر.توصیف بسیار جالبی داشتین

 13. با این تعریفی که شما کردید از آبشار/ اوشور/ آبشهر بعیده دیگه کسی ان قلت بیاره که آبشار رودمعجن بهتر از نیاگاراست. یه مقایسه ساده است با چند سوال :
  – ارتفاع آبشارنیاگارا بیشتره یا آبشار رودمعجن؟ نیاگارا
  – زیر کدوم آبشار میشه دوش گرفت ؟ رودمعجن
  – نزدیک تر به کدوم آبشار میشه چایی خورد ؟ رودمعجن
  – نزدیک کدوم اباشر میشه عربده کشید و بر سنگ های حوالیش یادگاری نوشت ؟هردو اما در رودمعجن مسئولیتش کمتر است .
  پس نتیجه میگیریم آبشار رودمعجن بهتر است .
  چهره خندانتان بسیار امید بخش است جناب دکتر . درود.

 14. پروین مدرسی گفت:

  سلام خدمت شما
  مرحبا به غیرتتون که با همه ی هیبت آآآآآآآآبشارا نیاگارا :OO: بازم از آبشار کوچیک ولی زیبا و دوست داشتنی :OG: خودمون دفاع کردین باخوندن مطلبتون به قشنگی آبشارمون بیشتر پی بردم !!!!! :SS: :gol: :SS: :gol:

 15. ناشناس گفت:

  باسلام. تحقیق کنیدهمکارتون

 16. محمد عباسي گفت:

  سلام اقای دکتر خاش بحالته هرچند کی به اوشور ده خادمه نمرسه

 17. ونوس گفت:

  دکتر جون رشته ادبیات فارسی تو ممالک کفر بکار میاد؟

 18. سلام بردوست فاضلم دکتر فتوحی عزیز- باهمون لبخند های همیشگی – امیدوارم همیشه شاد باشی و پر انرژی . دلتنگ دیدارتم /علی