سعید پورحسن 3980 روز پیش
بازدید 128 ۱۹ دیدگاه

ما اینجاییم!

سلام خدمت تموم دوستای حیتا نشین.این اولین مطلب که میزارم تو حیتا .امیدوارم شما هم مث من از این موضوع و عکس خوشتون بیاد.
این عکسی است که فضاپیمای وویجر از زمین گرفته.اون نقطه کوچیک تو اون دایره کره زمینه،عکسی که زمین را در فضای بیکران نشان می دهد.
1

دوباره به این نقطه نگاه کنید
همین جاست!
خانه اینجاست!
ما اینجاییم!
تمام کسانی که دوستشان دارید٬ تمام کسانی که میشناسید٬ تمام کسانی که تابحال چیزی در موردشان شنیده اید٬ تمام کسانی که وجود داشته اند٬ زندگی شان را در اینجا سپری کرده اند.
برآیند تمام خوشی ها و رنج های ما در همین نقطه جمع شده است. هزاران مذهب٬ ایدئولوژی و دکترین اقتصادی که آفرینندگانشان از صحت آنها کاملا مطمئن بوده اند٬ تمامی شکارچیان و صیادان٬ تمامی قهرمانان و بزدلان٬ تمامی آفرینندگان و ویران کنندگان تمدن٬ تمامی پادشاهان و رعایا٬ تمامی زوج های جوان عاشق٬ تمامی پدران و مادران٬ کودکان امیدوار٬ مخترعان و مکتشفان٬ تمامی معلمان اخلاق٬ تمامی سیاستمداران فاسد٬ تمامی «ابرستاره ها»٬ تمامی رهبران کبیر٬ تمامی قدیسان و گناهکاران در تاریخِ گونه ما٬ آنجا زیسته اند٬ در این ذره غبار که در فضای بیکران در مقابل اشعه خورشید شناور است.
زمین ذره ای خُرد در مقابل عظمت جهان است. به رودهای خون که توسط امپراطوران و ژنرال ها بر زمین جاری شده٬ البته با عظمت و فاتحانه٬ بیاندیشید!!!. این خونریزان٬ اربابان لحظاتی، قسمت کوچکی از این نقطه بوده اند.
به بی رحمی های بی پایانی که ساکنان گوشه ای از این نقطه٬ توسط ساکنان گوشه دیگر (که از این فاصله نمیتوان آنها را از هم بازشناخت) متحمل شده اند بیاندیشید!!!چقدر اینان به کشتن یکریگر مشتاقند٬ چقدر با حرارت از یکدیگر متنفرند.
تمامی شکوه و جلال ما٬ تمامی حس خود مهم بینی بی پایان ما٬ توهم اینکه ما دارای موقعیتی ممتاز در پهنه گیتی هستیم٬ به واسطه این عکس به چالش کشیده می شود.
سیاره ما لکه ای گم شده در تاریکی کهکشانهاست. در این تیرگی و عظمت بی پایان٬ هیچ نشانه ای از اینکه کمکی از جایی میرسد تا ما را از شر خودمان در امان نگاه دارد٬ دیده نمی شود.
زمین تنها جای شناخته شده است که قابلیت زیست دارد. هیچ جایی نیست٬ حداقل در آینده نزدیک که گونه بشر بتواند به آنجا مهاجرت کند.
خوشتان بیاید یا نه٬ زمین تنها جایی است که می توانیم روی پای مان بایستیم.شاید هیچ تصویری بهتر از این٬ غرور ابلهانه و نابخردانه نوع بشر را در دنیای کوچکش به نمایش نگذارد. برای من٬ این تصویر تاکیدی است بر مسئولیت ما در جهت برخورد مهربانانه تر ما با یکدیگر٬ و سعی در گرامی داشتن و حفظ کردن این نقطه آبی کمرنگ٬ تنها خانه ای که تاکنون شناخته ایم…

نظرات کاربران

با نظرات خود، ما را در ادامه مسیر راهنما باشید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. علی نجفی گفت:

  «شاید هیچ تصویری بهتر از این٬ غرور ابلهانه و نابخردانه نوع بشر را در دنیای کوچکش به نمایش نگذارد» لب کلام این نوشته همین خط است.واقعا هیچ تصویری تا این حد غرور ابلهانه ی بشر را به نمایش نمیگذارد از ان جهت که در فضای لایتناهی زمینِ به این عظمت نقطه ی کم نور کوچکی بیش نیست که حتی اگر یک دایره ی آبی دورش نکشند شاید اصلا دیده هم نشود حالا یک آدم چه محلی از اعراب دارد در این بی کرانگی که خواسته باشد خودش را به چیزی بگیرد؟!هرچند ته این مطلب میخواهد بگوید که در همه ی این فضای بی انتها فقط همان نقطه ی کوچک قابل زیستن است پس هوایش را داشته باشیم و نابودش نکنیم ولی خوب اینجور هم میتوان برداشت کرد که انسان با این همه غرور و منیت و هارت و پورتش در این بی کرانگی اصلا به حساب نمی آید.هیچ است!
  خدا قوت جناب سعید آقا ثبت اولین مطلبتان را هم به فال نیک میگیریم :gol:

 2. بنام خدا/ درود بر برادر بزرگوار جناب آقای پور حسن. دوست خوبم با دیدن این عکس اشک در چشمانم حلقه زد به جهت اینکه می بینم ما چقدر کوچک هستیم و خداوند چقدر بزرگ است و نمی دانیم. فقط میتوانم بگویم فتبارک الله احسن الخالقین . ضمنا جناب پور حسن من هر چه روی این تصویر زوم کردم نتوانستم روستای فدیهه را پیدا کنم. :SS: :SS: :SS: :gol:

 3. سلام و خسته نباشید جناب پور حسن. خیلی جالب بود و میشه گفت یک تلنگر یا همون خنجلوک خوبی که یه کم به خودمون بیایم که کجا و چطور و در برابر چه نیروی عظیمی زندگی می کنیم. خسته نباشید :gol:

 4. فروغ مرادی گفت:

  سلام جناب آقای پورحسن.مطلبتون بسیار زیبا وتاثیر گذار بود دیدن این عکس باعث میشه یک کم به خودمون بیایم و ببینیم کجا هستیم وتلنگری هم به انسان هاییست که همه چیز درنگاهشان بزرگ است وهیچ چیز را جز خود نمیبینند همان هایی که خداوند را باهمه شکوه و جلال وکبریایش از قلب خویش منها کرده اند. خسته نباشید :gol:

 5. سعید پورحسن گفت:

  سلام آقای نجفی ممنون از نظرتون.انشاا… موفق باشین

 6. سعید پورحسن گفت:

  سلام و خسته نباشین خدمت آقای استوار.راستش منم خیلی دگرگون شدم با این عکس.آقای استوار تو این نقطه که می بینین آخر چی میخواد به سر ما بیاد خدا میدونه.در ضمن خودتونو اذیت نکنین چون اگه با پیشرفته ترین تلسکوپ هم به اون نقطه نگاه کنین فدیهه و رودمعجن دیده نمیشن.ممنون

 7. سعید پورحسن گفت:

  سلام خانم احمد پور شما هم خسته نباشین ممنون از نظر خوبتون.موفق باشین

 8. سعید پورحسن گفت:

  سلام.خسته نباشین ممنون خانم مرادی از نظرتون.درک این مطلب و عکس واسه اونایی که خودشونو گم کردن و فراموش کردن که کجان و چی هستن سخته امیدوارم یه کم به خودشون بیان.موفق باشین

 9. عليرضا استاد گفت:

  سلام عزیزم شما هیچ کجا نیستی :U: :U: :U: :U:

 10. سلام جناب پورحسن ایول :YY: :SS: :SS: :gol:

 11. خسته نباشید سعید آقا جالب بود مرسی , :SS: پس نتیجه میگیریم که این دنیا آن جوری که حاج حسن علی غلام علی تفسیر می کند نیست :GG: . ممنون پس الان خنی بچای قلعه وکیل آباد ده کوجنی ای نقطه موفته :OO: :U:

 12. سعید پورحسن گفت:

  سلام آقای استاد موفق باشی عزیزم

 13. سعید پورحسن گفت:

  سلام دوست عزیزم آقای یاور نیا.ممنون

 14. سعید پورحسن گفت:

  سلام مجتبی جان.نمی دونم شاید حسن علی غلام علی چیزایی رو میدونه که ما نمیدونیم شاید حرفاش درس باشه.حیف خانه بروبچ وکیل آباد دیده نمیشه وگرنه نشون میدادم.ممنون عزیزم

 15. هیج جیز مثل تدبر در آفرینش درس خداشناسی نمیده به انسان.
  این مطلب کامل میشه وقتی که بیندیشم اگرچه ما در برابر وسعت دایره آفرینش هیچ هستیم باز هم وجود دارند ذراتی که در برابر مای هیچ، هیچ باشند. هیچ تر از هیچ برای هیچ!
  فکر کردن به اینکه “آیا نمیشد بدون آفرینش این همه جزئیات و این فضای لایتناهی، به هدف خلقت رسید؟” من را همیشه درگیر خودش میکند، چون ذات او با بیهودگی سازگار نیست و در آفرینش هرچیز هدفی بوده…

  مطلب شما رو میشه سبک نوی از مطالب خنجلوکی در نظر گرفت که مدتیه در حیتا کمتر دیده میشه.
  خدا قوت

 16. جواد عمه گفت:

  مام د کدکنم د ای روی میلکوه :gol: :gol: :gol:

 17. یاد این دو بیت افتادم که (تو هیچی و ز چه پیچی به پای هیچ ای هیچ – به گرد هیچ مپیچ از برای هیچ ای هیچ – گرانبهاست تو را عمر دَم غنیمت دان- مکن تو عمر گران را فدای هیچ ای هیچ)
  جالب انگیز ناک بود . خدا قوت

 18. محمد عباسي گفت:

  افرین پسر خاله خیلی قشنگه

 19. زهرا مرادی گفت:

  بله: ما باید یکم به خودمون بیایم ببینیم داریم در این دنیا چی کار می کنیم تا بتونیم هم خودونو هم جامعه ر و اصاح کنیم…با تشکر از شما