محمود مدرسی 3608 روز پیش
بازدید 56 ۳ دیدگاه

نکاتی در مورد مطلب “صرفاجهت ارتباط با اعضا”

از دوستانی که نظراتشان را در مورد مطلب مذکور اعلام نمودند سپاسگزاری می شود .نکاتی در این مورد به اختصار عرض می شود.

۱-در آن زمان  سند مذکور از اهمیت چندانی برای نگهداری برخوردار نبوده و شاید فقط برای استفاده از روی سفید کاغذ باقیمانده بوده است. (نوشته های دوران کودکی حاج احمدآقای مدرسی روی سند یکی از دلایل این ادعاست ) و بعدها قاطی سایر مدارک شده و تاکنون باقیمانده که البته در حال حاضرارزش نگهداری دارد .

۲-سال ارسال نامه (۱۳۱۳ شمسی) مقارن بوده است با دوران جوانی و میانسالی بزرگانی چون مرحوم حاج آخوند، مرحوم  حاج ملا ، مرحوم  میرزای مدرسی، مرحوم  حاج شیخ محمدعیلامی، مرحوم  میرزای رودمعجنی، مرحوم  سرهنگ فاضلی ،…. (وبسیاری دیگر که امید است دوستان در نظراتشان به اسامی آنها اشاره نمایند)که نشان از غنای فرهنگی در پیشینه تاریخی رودمعجن داشته و محتوی سند مذکور نشان می دهد رودمعجن از توان اقتصادی خوبی برخوردار بوده و نه تنها چندان از اعتبارات  دولتی استفاده نمی کرده بلکه با پرداخت مالیات در درآمد دولت مشارکت داشته است .

۳-مفاد سند نشان نمی دهد که درآن زمان به رودمعجنیها ظلمی وارد شده باشد ، بلکه نماینگر سهل انگاری و سهل پنداری آنان در امور است . بنظر می رسد این خصیصه هنوز دررفتاراکثرما رودمعجنیها وجود داشته باشد .

۴-درعین حال استفاده از فرصت اعتراض و ارسال عرضحال برای تاثیرگذاری در رای اداره مالیه، نشان از تدبیر و زیرکی اهالی دارد و البته الزام اداره مالیه به پاسخگویی به این شرح حال ( نه شکوائیه) ، یک نکته مثبت است.

 

نظرات کاربران

با نظرات خود، ما را در ادامه مسیر راهنما باشید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. بنام خدا/ سلام . از توضیحات شما ممنون و سپاسگزارم. حضور شما جناب مدرسی عزیز برداشت خودم را عرض میکنم. همانطور که حضرت عالی توضیح داده اید. در حدود هشتاد سال قبل دولتهای حاکم بر ایران مثل زمان حال برای مخارج کشور که به نظر میرسد بیشتر ساز و برگ نظامی بوده تا کارهای عمرانی در آمدی از فروش نفت و گاز و سنگ معدنی وخاک و آب و…….نداشته اند و مجبور بوده اند ولو به زور از مردم مالیات بگیرندو این موضوع بین دولتها مرسوم و ادامه داشته است. و این دلیل بر اینکه اوضاع رودمعجن روبراه بوده و مردم در رفاه کامل زندگی میکردند و مازاد در آمدشان را به دولت میدادند نیست.حال بعضی دولتها مثل زمان نادر شاه بیشتر مالیات را خرج قشون کشی به هندوستان و غیره میکردندو بعضی هم خرج حرمسرا و دفاع. و اگر میبینید در زمان سابق خیلی ها اموالشان را وقف میکردند یکی از دلایلش فرار از دادن مالیات بوده است البته نه همه واقفین بلکه تعداد زیادی. و همین عرض حال مورد نظر با توجه به صداقتی که از نیاکان میدانیم دلیل بر این موضوع است که راضی به دادن مالیات نبوده اند و به قول امروزیها میخواستند اداره مالیه را دور بزنند.!! در هر حال سند بسیار ارزشمندی است و حرف برای گفتن زیاد دارد. از سند که بگذریم و به حاشیه ها بپردازیم. نقاشیهای روی سند که مربوط به کودکان آنزمان بر میگردد و بیانگر افکار پاک کودکانه میباشد در یک دست شمشیر و یا چماق و در دست دیگر یک دسته گل چیزی که غربی ها حالا به آن رسیده اند که برای مذاکره به هر دو نیاز است و در حال حاضر به هویچ و چماق مشهور است . جناب مدرسی گلم امیدوارم از پر حرفی این حقیر دلگیر نشده باشید. آخه حیتا یعنی جایی برای گفتگو.!!!!! :SS: :SS: :gol:

  2. @سلیمان استوار
    جناب استوار از اظهار نظرتان بسیار سپاسگزارم.فقط یک نکته را عرض نماییم که اقتصاد رودمعجن نسبت به سایر بلاد وحتی شهرها چندان بد نبوده است .تولیدات باغی و زراعی زیاد ،تعداد دام واحشام وطیور، صنایع دستی قابل قبول و معماریهای نسبا مطلوب گواه این مطلب است.اینهارا به نقل از کسانی عرض می کنم که آن دوران را درک کرده اند. در هر صورت رفاه بصورت نسبی مورد ارزیابی قرار می گیرد و امر مطلقی نیست.

  3. با سلام به اقای مدرسی واقعا سندهای جالبی رو میکنید نقاشیهای اقای مدرسی هم خیلی جالبه و اینکه با نظر شما موافقم فقط فکر نمیکنم خصیصه سهل انگاری با اخلاق رودمعجنیا جور در بیاد لااقل تاجایی که من سراغ دارم اینجوری نیست.بهر حال جالب بود زحمت کشیدید :SS: :SS: :gol: