چغازنبیل 3992 روز پیش
بازدید 63 ۸ دیدگاه

ایا فقط باید به مرده ها احترام گذاشت یا …….

یک سئوال از همه بینندگان .

  توسط پاییزان عزیزچند تا عکس از درگذشتگان  روستا که خدا رحمتشان فرماید درج شده بود  که از همین جا خدا قوتشان میدم  خیلی عالی بود  .

در همین راستا چند نظر هم داده بودند  که در پی این نظرات بران شدم که مطلب پیش رو را بنظر برسانم..

ماهمه برای مردگان اشک میریزم وبعد از مرگ اوصاف داشته ونداشته ویرا تعریف میکنیم ودر منبر ومسجد برای ان مرحوم چه مطالب وچه صفاتی  که از کراماتش بزبان اورده واورا مردمردان ملقب میکنیم  وگاه تعاریفی که مطلقا تناسبی با ان مرحوم نداشته  بوی نسبت میدهیم وچه خوابهای بهشتی برایش میبینیم وتوصیف میکنیم  البته خیلی خوب است وعیبی ندارد چونکه مرده وضرری به جایی ندارد وجای مارا هم تنگ نمیکند  وورثه وی هم خوشحال میشن  گرچه در زندگیش مدام اورا به اوصاف زشت متصف میکردیم واگر بیل یا کلنگی از ما میخواست با وقاحت تمام بدروغ متوسل میشدیم ومیگفتیم نداریم  به هر حال در مجموع چنین است ایین چرخ درشت  واما………..و  لیکن .

سئوال ذیل در ذهن متبا در  است ؟.

ایا باید منتظر باشیم تا زندها بمیرند بعد از انها به نیکی یاد کنیم یا .. .. ؟

 ایا برای برای والدین پیر و پیران زنده هم ارزش قائلیم ودر شهر یا روستا به انان احترام میگزاریم  واگر انان را دیدیم به انها نزدیک میشویم ودلشان را بدست میاوریم  ویا وقتی یک دست لباس انچنانی با چا ر قرون پول توی جیبمون با پراید لیزینگی ویا قسطی  به روستا رفتیم پیرانی که در کنار دکان حاج محمد روشنی ویا کنار دکان زیرالله بر افتاب نشسته اند را ندیده می انگاریم وگازی داده وگرد وخاکی نسیبشان کرده ومیرویم واگر پیاده باشیم  به جرم اینکه انان پیرند وبو میدن وکثیفند وممکن است کت وشلوارمان را کثیف کنند روی مان را به انطرف کرده ورد میشیم وخدای نکرده پدر ومادر پیرمان وقتی به شهر بیاید واورا به اکراه  به حرم  ببریم چند قدمی از او جلوتر میرویم تا اگر دوستی مارو دید پدر ویا مادر پیر روستایی مارا نبیند که کسر شان  نداشته مارا دارد   العیا ذ بالله زبانم لال چنین نخواهد بود گرچه خود به چشم خویش دیدم که…………………………….و

.وبسیار متاثر شدم اما لختی اندیشیدم ویه هو خند م گرفت که ای دل غافل  وای مرد خدا اینا جونن وبزودی پیر میشن وتاوان این رفتار ناپسند شان را باز پس خواهند داد. ولی نه بابا اگر بینی که نابینا وچاه است اگر ………………….

لازم دیدم با اعتقادمذهبی که در همه جوانان خودمان سراغ دارم  با ذکر فرمایشی از رسول خد ص  مطلب را پایاندهم که میفراید    وقرو کبارکم  وارحمو صغارکم   .

 به پیران احترام بگذارید  وبه بچه ها مهربانی نمایید  .که قطعا در اینده نزدیک باعث تغیر در رفتارمان باشد. واسلام علی من اتبع الهدی . شاد وسر بلند باشید.

نظرات کاربران

با نظرات خود، ما را در ادامه مسیر راهنما باشید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. گفت:

  خیلی جالب بود تا به حال به این موضوع فکر نکرده بودم ولی موضوع جالبی بود به نظر شما فرزندان یا حتی نزدیکان ما در موقع پیری ما ایا به ما احترام میگذارند. :OL:

 2. پی سوم گفت:

  واقعا اگر در اینده نزدیک چنین رفتاری از سوی بچه های ما به ما رخ دهد خیلی وحشتناک خواهد بود پس بیاییم برای فردای خودمان هم که شده تغیر رفتار نسبت به انسانهای مسن بدهیم .
  چونکه هرجه کنی به خود کنی

 3. مطلبتون خیلی عالی بود جناب چغاز نبیل :gol: هیچ وقت یادم نمی ره دعاهی پدر بزرگم رو که همیشه می گفت خیر ببینی بابا وهمیشه دعاهاش رو تو زندگیم احساس می کنم.همیشه افسوس می خورم از اینکه دیگه در بین ما نیستن

 4. تذکر به جایی بود.
  اما فکر کنم انتشار عکس عده ای از مرحومان رودمعجنی جهت یادآوری آنها به این معنا نیست که به زنده ها احترام گذاشته نمیشه .

 5. بله در این مورد که اغلب به مرده افراد بیشتر از زندشون عذت و احترام گذاشته میشه رو قبول دارم.
  البته یک دلیلش میتونه حس دلسوزی باشه که در اثر مرگ طرف مقابل در ذهن آدم شکل میگیره، دلیل علمیش رو نمیدونم ولی وجود داره. حتی ممکنه کسی که با شما دشمنی داشته رو بعد از مرگش ببخشید و خوبیهاش رو یاد کنید.

  اما در مورد احترام به بزرگترها حرف به جایی بود، من معمولا سعی میکنم این مورد رو رعایت کنم اما با خوندن این مطلب به نظرم رسید برخی مواقع اشتباهاتی نیز داشته ام که باید با دقت بیشتری عمل میکردم.
  مطلبتون خنجلوکی عظیم از من گرفت، ممنون.

  متنتون سه نقطه زیاد داشت، به نظر میرسید در بعضی جاها حرفتون رو نتونستین بزنین.

 6. نوه زارع گفت:

  نکته ظریفی بود
  همیشه اینجور موقعا ضربالمثل قشنگی به خاطرم میاد که: دست زیی عباتر نمشنسی نه نه و باباتر

 7. زمستان گفت:

  به قول مدیر خنجلوک عظیمی بود.امیدورام بتونیم احترام مرده ها رو وقتی که زنده هستن و زنده ها رو پیش از مردن رعایت کنیم.
  مولانا میگه:
  چو خواهی بعد مرگم خاک را بوسه دادن
  رخم را بوسه ده کاکنون همانیم

 8. پاییزان گفت:

  خدا قوت جناب چغازنبیل. راستش خود من هم وقتی خواستم عکس این بزرگان که مرحوم شدن رو بذارم بیشتر نظرم بر این بود که به جای عکس اونها عکس بزرگان رودمعجن که هنوز زنده هستند رو بذاریم تا قبل اینکه مرحوم بشن قدر اونا رو بیشتر بدونیم اما قسمت نشد. امید که دوستان حیتایی که عکس افراد مسن رو در اختیار دارند حتما بگذارند تا بیشتر از حضور این افراد و تجربه هایشان بهرهمند شویم. :gol: :gol: