فاطمه لطفی 4410 روز پیش
بازدید 143 ۷ دیدگاه

تفاوت های مغز مردان و زنان

سالیان سال تصور می‌شد که تفاوت مغزی زنان و مردان در اثر هورمون‌های جنسی تستوسترون (مردانه) و استروژن (زنانه) است. ولی اکنون دریافته‌اند که بین چهار لوب مغز زنان و مردان از نظر عملکرد، تولید مواد شیمیایی و اندازه، تفاوت هایی وجود دارد.

مغز انسان

وظایف نیمکره راست و چپ مغز

نیمکره راست مسئول تفکرات خیالی و تصورات و هنر است که در خلق ، استنباء احساس و شوخ طبعی نقش دارد.

نیمکره چپ مغز مسئول فعالیت‌های منطقی و ظریف و موشکافانه است. خواندن، نوشتن، تجزیه و تحلیل و دانش و مهارت و مدیریت علوم برعهده این بخش از مغز می‌باشد.

ارتباط قوی بین این دو نیمکره دارای مزیت است. برای مثال نیمکره چپ مغز با پردازش‌های نیمکره راست ، بیان بهتری از احساس را ارائه خواهد داد.

ایستموس (isthmus) یا تنگراه، باریکه‌ای از بافت است که نیمکره چپ مغز را به نیمکره راست وصل می‌کند.

مزیت‌های مغز زنان بر مردان

ارتباط عاطفی: ایستموس، در زنان ضخیم‌تر از مردان است و همین ارتباط قوی‌تر بین دو نیمکره مغز می‌تواند دلیل موفقیت زنان در برقراری ارتباط عاطفی از طریق زبان باشد.

مهارت گفتاری: کورتکس (قشر مخ) زنان ۱۵ تا ۲۰ بزرگ‌تر از قشر مخ مردان است. این بخش از مغز، مسئول عملکردهای اولیه‌ای مثل سخنرانی، حرکت و استنباط و احساس است. به طور کلی، زنان دارای دانسیته عصبی بیشتری در ناحیه قدامی مغز می‌باشند که این دربرگیرنده اعمالی چون برنامه‌ریزی، قضاوت و زبان می‌شود.

احساس درد: زنان نسبت به درد واکنش‌های عمیق‌تر و شدیدتری از خود بروز می‌دهند. بنابراین درد بیشتری در مقایسه با مردان احساس می‌کنند.

حافظه: زنان به طور متوسط ۷/۵ امتیاز در حافظه بالاتر هستند. زنان دارای دید محیطی بهتری می‌باشند که بـه آن‌ها کمک می‌کند اتفاقات پیرامون مـنـزل خـود را زیـر نـظـر گـرفـتـه و خـطـر در حـال نـزدیـک شدن به خانه را شنـاسایی کنند. مـغـز زنـان قـادر اسـت دامـنـه اطـلاعات وسیع‌تری را رمزگشایی کند. زنان با ارزش‌ترین اطلاعات را برگزیده و آن را به نسل بـعد انتقال می‌دهند.

تکمیل وظایف: زنان دارای گوش تیزتری می‌باشند و هنـگام صحبت کردن از واژه‌های بیشتری استفاده می‌کنند و در تکمـیل و اتـمام وظـایف به طور مستقل، بهتر از مردان می‌باشند.

مرور اطلاعات: زنـان تمایل دارند تا اطلاعات را بارها و بارها در مغزشان مرور کنند.

عدم تقسیم کار بین دو نیمکره: هر دو نیمکره راست و چپ مغز زن‌ها با هم روی مشکلات کار می کنند و تقسیم کار بین آن‌ها صورت نگرفته است.

کپی برداری مسئولیت‌ها: اگر یکی از نیمکره‌های مغز زنی آسیب ببیند، نیمکره دیگر قادر به کپی کردن تمامی قابلیت‌های نیمکره تخریب شده است و می‌تواند مسئولیت تمامی کارهای زندگی او را به عهده بگیرد.

تمرکز: زنان موضعی می‌اندیشند و بر روی جزئیات و نکات ظریف تمرکز می‌کنند.

پیروی از دیگران: زنـان تـمـایل دارند از عقاید پیشنهادی دیگران پیروی کنند. ارزیابی آنان از خودشان در سطح پایین‌تری از مردان می‌باشد.

رضایتمندی در زندگی: زنان برای خانواده و فرزندان ارزش قائل می‌باشند.

تحمل درد: زنان درد و کار یکنواخت را بهتر از مردان تحمل می‌کنند.
زنان بـیشتر بـه سـلامتـی خود اهمیت می‌دهند. لذا مردان دو برابر زنان بیمار می‌شوند

خواهان شنونده: وقتی زنان مشکلاتشان را بـا مـردان در میان می‌گذارند، دنبال راه حل نمی‌گردند، بلکه آن‌ها نیاز دارند تا فردی به حرف‌هایشان گوش دهد.

مزیت‌های مغز مردان بر زنان

اندازه مغز: مغز مردان از نظر فیزیکی بزرگ‌تر است، زیرا اندازه مغز با اندازه بدن مرتبط است. میزان سلول‌های مغز مردان ۴ درصد بیشتر از زن‌هاست و مغز آنان ۱۰۰ گرم سنگین‌تر است.

علوم و دانش: بخش سفید مغز مسئول ارتباطات درونی مغز است. این بخش ، همه آنچه را که مغز فرا گرفته است، سازماندهی می‌کند. هر چه ارتباطات بخش سفید مغز بیشتر باشد، فرد باهوش تر است و توانایی سازماندهی، توجه به جزئیات، ارتباطات فضایی و حل مشکلات در او بیشتر خواهد بود. ماده خاکستری مربوط به هوش عمومی در مردان بیش از ۶ برابر زنان است.

ذخیره اطلاعات: مردان قادر می‌باشند تا اطلاعات را طبقه بندی کرده و در مغزشان ذخیره کنند. مـردان قـادر هستـند تــا مسیر حرکت خود را به خاطر بسپارند.

عدم تغییر وضعیت: مغز یک مرد در مقایسه با مغز یک زن، مدت زمان بیشتری احتیاج دارد تا تغییر وضعیت بدهد. هنگامی که خانمی با همسرش مشغول گفتگو درباره مسائل مادی و اقتصادی است و ناگهان بخواهد از احساساتش صحبت کند، می‌بینند که همسرش حوصله این کار را ندارد؛ زیرا به همان سرعت نمی‌تواند از وضعیتی به وضعیت دیگر تغییر جهت دهد.

تفکر کامل: مردان موقعیت‌ها و اوضاع را به طور کلی درک می‌کنند و تفکر کلی و جـامع دارند.

ریسک پذیر: مردان سازنده و خلاق می‌باشند. آن‌ها ریسک پذیـر بـوده و به دنبال تجربه‌های جدید می‌باشند.

اعتماد به نفس: مردان در تفکرات و اعمالشان استقلال دارند و بیشتر از عملکرد خودشان رضایت دارند.

رضایتمندی در زندگی: مردان برای شغل مناسب و موفقیت در کارها ارزش قائل اند.

پنهان کردن احساسات: مردان و زنان دارای حس حسادت یکسان هستند، اما مردان بهتر می‌توانند این حس را پنهان سازند.

نظرات کاربران

با نظرات خود، ما را در ادامه مسیر راهنما باشید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام بر تفنگدار کم پیدا. شما هم شدید از اون دسته ای که یک مطلب میزارن و بعدش فلار میکنن و میرن و نه دیگه ازشون خبری هست و نه نظری ، انتقادی ، پیشنهادی.
  امیدوارم ازین پس کمتر فلار کنید.
  مطلب از گروه خنجلوک نیست و به نظر میرسد قصد تشکیل گروه جدیدی به نام ( دوا درمو) رو دارد.
  و اما بعد:( خیلی وقت بود و اما بعد نگفته بودم دلم تنگ شده بود)
  ۱- مطلب برای ماه رمضان کمی سنگین بود. با زبون روزه این مطلب رو خوندن انرژی زیادی از آدم می‌گیره.
  ۲-تصویر استفاده شده صورتش شبیه زنه اما وقتی مغزش رو نگاه میکنید متوجه میشید که خطای دید بوده و متعلق به یک مرد هست.چون مغز خانم ها اینطور نیست و کلا توش هوا زیاد داره و فقط یک سیم از این گوش به اون گوش وصل شده و اونها رو نگه میداره.
  ۳-استنباء احساس رو متوجه نشدم یعنی چی. زیر دیپلم اختلاط کنید
  ۴-ایستموس (isthmus) یا تنگراه، باریکه‌ای از بافت است که نیمکره چپ مغز را به نیمکره راست وصل می‌کند( این همون سیمیه که گفتم )
  ۵-زنان به طور متوسط ۷/۵ امتیاز در حافظه بالاتر هستند. :OO: :OO:
  ۶- زنان با ارزش‌ترین اطلاعات را برگزیده و آن را به نسل بـعد انتقال می‌دهند. :OO: :OO: (امرد وخزن)
  ۷-زنـان تمایل دارند تا اطلاعات را بارها و بارها در مغزشان مرور کنند.( این جمله ایراد داره . بلکه اونها تمایل دارند اطلاعات رو بارها در مغز دیگران تکرار کنند)
  ۸-(عدم تغییر وضعیت )و (خواهان شنونده) این ۲رو کامل و بسیار قبول دارم
  نکات زیاد بود اما نظر طولانی میشه. اما بطور کلی بگم مطلب خوبی بود وقابل استفاده با این توضیح که من برخی مواردش رو قبول نداشتم و تجربه ام چیزی دیگه میگه.
  خدا قوت

 2. زمستان گفت:

  به حضرت تفنگدار.غیبتتون داشت طولانی میشد که حالا دیگه طولانی نشد!!!!!
  یه پیرزنی بود هر وقت یک چیز عجیب و غریب میدید یا میشنید میگفت«ای سر چه دیده ای و چها خواهی دید».این مطلب م از همون قماش«ای سر»هاست.اما بپردازیم به نقد مطلب:
  زنان به طور متوسط ۷/۵ امتیاز در حافظه بالاتر هستند. زنان دارای دید محیطی بهتری می‌باشند که بـه آن‌ها کمک می‌کند اتفاقات پیرامون مـنـزل خـود را زیـر نـظـر گـرفـتـه و خـطـر در حـال نـزدیـک شدن به خانه را شنـاسایی کنند.
  اولا اینکه باید گفت مقدار خیلی بیشتر از ۷.۵ و این حرفاست.یه چیزی بالای پنجاه و اون دوربرا باید حساب کرد.این اتفاقات پیرامون منزل خود را زیر نظر گرفته رو هم خوب اومدین اتفاقات پیرامون منزل که بماند اتفاقات پیرامون کشور رو هم زیر نظر دارن.من نفهمیدم منظور از خطر در حال نزدیک شدن به خانه چی هست که زنها شناساییش میکنن؟
  هر دو نیمکره راست و چپ مغز زن‌ها با هم روی مشکلات کار می کنند و تقسیم کار بین آن‌ها صورت نگرفته است.
  اینم از اون حرفاست ها.ممکن این طور باشه ولی کلا وقتی زنها حرف میزنن نه تنها ارتباط بین دو نیمکره قطع میشه بلکه دو نیمکره ی مغز و تمام اعضا و جوارح دیگر در حالت استند بای قرار میگیرن و تمام انرژی و توان بدن منتقل میشه به حول حوش فکین بالا و پایین و یه کف دست گوشت قرمز به اسم زبان که اون موقع فقط خدا باید به ادم رحم کنه
  اگر یکی از نیمکره‌های مغز زنی آسیب ببیند، نیمکره دیگر قادر به کپی کردن تمامی قابلیت‌های نیمکره تخریب شده است و می‌تواند مسئولیت تمامی کارهای زندگی او را به عهده بگیرد.
  البته زنها قابلیت دیگری علاوه بر این هم دارند و اون اینکه اگر کلا کل مغزشون بره روی هوا یعنی بترکه باز هم بدون مغز میتونن به زندگی ادامه چون در طول حیاتشون زنها اکثرا مغز رو به صورت اکبند نگه میدارن و استفاده ی چندانی ازش نمیکنن.یک بزرگی میگه«مغز در حیات یک زن تقریبا نقشی را ایفا نمیکند»
  نقد مطلب گمانم تا همینجا کافی باشه.بنده گمانم با این نقد گور خودم رو در حیتا گو کردم.اینجانب امادگی شنیدن هرگونه فحش و فضیحت رو از طرف جامعه ی نسوان دارم.با تشکر.مرحوم زمستان .ان لله و انا الیه راجعون
  خدا قووت هوووووو

 3. خوب دوستان به اندازه کافی متن رو واشکافی کردن و حتی بیشتر ! بنابراین جایی برای دفاع از حقوق مردان دیگه باقی نمونده، ما به ابعاد دیگه ی متن میپردازیم.
  رنگ بعضی از قسمتها خیلی روشن انتخاب شده بود، بگونه ای که امکان دیده شدنش با چشم مسلح و غیرمسلح نبود،

  اما در مورد محتوا
  اولش فکر کردم که بحث قدیمی برتری زنان بر مردانه بنابراین بعد از هر جمله متن د دلوم یک ” پس باخرن ” ورمگوفتوم :YY:
  اما نیمه دومش که مربوط به برتری مردان بر زنان بود، آخر هر جمله میگفتم ” بله عمو راس ورمگی ، همیجوریه”
  همینکه آخرش به این نتیجه رسیدین که مردها در بعضی زمینه ها بهترن، باز جای شکرش باقیه!

  این جمله ها رو کمابیش قبلا شنیده بودم، ولی دنبال دلیل علمیش نبودم. به نظرم زیباترینش همین جمله آخر بود:
  مردان و زنان دارای حس حسادت یکسان هستند، اما مردان بهتر می‌توانند این حس را پنهان سازند.
  خدا قوت

 4. سلام به تفنگدار گرامی
  به عنوان اولین خانومی که در مورد این مطلب نظر میدم باید بگم که از برخی نظرات دوستان بسیار متعجب شدم. نمیدونم چرا جماعت خانوم و آقا عادت دارن همیشه در مقابل هم قرار بگیرن نه در کنار هم. به نظر نمیاد که تفنگدار عزیز این مطلب رو با هدف به رخ کشیدن ارجحیت عملکردی زنان نسبت به مردان بیان کرده باشند چراکه اگر غیر این بود مزیتهای عملکرد مغز مردان رو هم بیان نمیکردند. مسلما نه زنان و نه مردان هیچ کدوم بدون هم کامل نیستن و همیشه به هم احتیاج دارن و این دقیقا به همون تفاوتهای این دو جنس در جنبه های مختلف برمیگرده و الته ریشه این تفاوتها همون تفاوت در عملکرد مغزی اونهاست.
  بهتربود که دوستانی که از روی احساس دیدگاههای خودشون رو مطرح کردن با استناد به دلایل علمی و منطقی ما رو از نظرات خودشون مستفیض میکردند!!!!
  موارد مطرح شده در مطلب بالا همگی مستند و علمی هستند که من قبلا در مقالات متعددی با اونها برخورد کرده بودم و اما در همه جا دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که:
  “اگر چه تفاوت های مغزی مشهودی بین دو جنس زن و مرد به اثبات رسیده اند اما بر اساس آنها نمی توان برای جنس خاصی برتری هوشی قائل شد”. برای تکمیل اطلاعاتتون بهتون پیشنهاد میکنم که حتما و حتما به سایت زیر مراجعه کنید و مقاله ای زیر عنوان “کدام باهوش ترند زنان یا مردان؟” رو مطالعه کنید، مطالب جالبی رو مشاهده خواهید کرد:
  http://www.fekreno.org/articlefekreno/arfek278.htm

 5. سلام بر تفنگدار عزیز. مطلب خیلی جالبی بود البته جدا از اینکه مردها و زنان رو به جون هم میندازه. معلوم نیست دعوا سر چیه؟آقایونی که اینقدر :YY: .دقت کنید مطلب گفته زنان حافظشون ۷/۵ برابر مردهاست در صورتی که مردها فقط مغزشون سنگینتر از زنهاست یعنی به قول معروف که میگن طرف هیکل بزرگ کرده مردهام فقط وزن مغزشون رو زیاد کردن همونطور که جسمشون هم از خانمها بزرگتره که اگه مغزشون میخواست به تناسب جسمشون کوچیکتر باشه خیلی ضایع بود :U: .اما از حق هم نگذریم کورتکس زنها یکم زیادیه و همین باعث میشه زیادتر از مردها حرف بزنن.

 6. خدمت حضرت افرا عرض کنم کمی دقت در نظرات ۳ مرد مورد نظر (جدای از نظر قابل تقدیر ایزد)متوجه طنز بکار رفته در اونها راجع به تقابل زن و مرد میشید. در برخی موارد هم اونها نظرشون رو جدای از بحث تقابل گفتند.