حسین فتوحی 4680 روز پیش
بازدید 443 ۴ دیدگاه

بازی خروس جنگی

 

نحوه انجام ورزش بومی ومحلی الختر

تاریخچه : این نوع بازی به نام الختر ،الخترک ،الختور ورمازا ویا خروس جنگی معروف استودر اغلب نقاط ایران در بین روستائیان وعشایر متداول می باشد که به صورت گروهی وتیمی متشکل تز ۴ تا ۶ نفر انجام می گردد.

ابعاد وجنس زمین وزمان بازی : این بازی معمولا در زمینی به طول ۲۰ متر وعرض ۱۰ مترانجام می گردد وجنس زمین خاکی یا چمن می باشدوزمان بازی در این ورزش نا محدود بوده واتمام بازی موکول به مبارزه تمام نفرات تیم می باشد.

تعداد نفرات هر تیم : ۵ نفر اصلی ویک نفر ذخیره می باشد .

لوازم وتجهیزات مورد نیاز :
این بازی نیاز به لوازم وتجهیزات خاصی ندارد .

لباس وکفش ورزشکاران :معمولا ورزشکاران از لباس وکفش معمولی ورزشی استفاده می نماید ودر موقع مسابقه می تواند از یک لنگه کفش جهت پایی که روی زمین قرار دارد استفاده نماید .

تعداد داوران وبرگزار کنندگان : تعداد داوران ۳ نفراست که یک نفر اصلی و دونفر دیگر به عنوان کمک داور انجام وظیفه می نماید وگروه برگزار متشکل از سرپرست مسابقات یک نفر ،کمیته فنی یک نفر ،کمیته انظباطی نیز یک نفر خواهد بود.

نحوه بازی : ایتدا داور اصلی وسط زمین قرار می گیرد وبااعلام ایشان یک نفر از هر تیم از دو خط طولی در حالیکه یک پای آنها با دست به صورت جمع در پشت قرار دارد ( به صورت لی لی یک دست پا را گرفته ) وارد زمین می شوند وسعی می کند که بوسیله ضربه زدن  با سینه یا دست حریف را از حالت تعادل خارج وبر زمین بزند وپس از آن باید خود را تا انتهای خط طولی زمین برساند تا بتواند ۵ امتیاز کسب نماید ( برنده باید خود را به محل استقرار تیم مخالف برساند ۹ وبازی به همین نحو ادامه می یابد تا تمام بازیکنان تیم به مبارزه بپردازند وبرنده تیمی خواهد بود که امتیاز بیشتری کسب نماید.

امتیازات :

۱- چنانچه در حین مبارزه ،دستی که پا را گرفته رها شود خطا محسوب واز دور مسابقه خارج و۵  امتیاز به تیم مقابل تعلق گرفته وبازی بین نفرات دیگر آغاز می شود .

۲- خارج شدن از زمین بازی ۵ امتیاز منفی محسوب می گرددوفردی که از زمین خارج شده ازدور بازی حذف وبازی بین نفرات دیگر ادامه خواهد یافت .

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

با نظرات خود، ما را در ادامه مسیر راهنما باشید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. ممنون جناب فتوحی
  این بازی رو در دوران طفولیت چند باری انجام دادم (البته در شهر و نه دقیقا به همین شکل) بازی بسیار جالبیه که البته گاها با خرد شدن دست و پای طرفین هم همراهه

 2. نام بازی: خروس جنگی
  ابعاد : بسته به فضای خالی موجود
  زمان بازی:ساعت تفریح.هر وقت علاف بودی
  تعداد نفرات: از ۲ نفر تا ……
  لوازم و تجهیزات:معلول از ۲ پانباشد
  لباس و کفش: کفش نمیخواد . لباس هم جهت حفظ شئونات
  تعداد داوران : نیازی نیست
  نحوه بازی: با یک لنگ در هوا به طرف مقابل حمله کرده و به قصد کشت او را مورد عنایت قرار میدهی تا وقتی از پا در آید.

 3. ندا گفت:

  رسی خوب بود :OP: