نجمه عبداللهی 4224 روز پیش
بازدید 79 ۲۰ دیدگاه

چند کلمه بیشتر…

سلام.خواستم قبل تبریک سال جدید یه چند کلمه بیشتر در مورد نوروز بدونیم  یکم بیشتر از تبریکهایی که هر سال اون تکرار میکنیم ،البته خداراشکر حیتا نشینان اطلاعاتشون بالاتر از این حرفاست شاید این وسط یه چندتایی مثل خودم پیدا شدن که این مطلب به دردشون بخوره .

زمان نوروز-

نوروز در ایران و افغانستان آغاز سال نو محسوب میشود جشن نوروز از لحظه اعتدال بهاری آغاز میشود و این لحظه به لحظه ای میگویند که خورشید از صفحه استوای زمین گذشته و به شمال آسمان میرود و این لحظه لحظه برج حمل است.

پیشینه نوروز-

منشا نوروز به درستی معلوم نیست در برخی از متنها ی کهن ایران، جمشید و در برخی دیگر کیومرث پایه گذار نوروز معرفی شده اند در برخی از روایت ها نیز زرتشت به عنوان بنیانگذار معرفی شده است.

سفره های نوروزی-

سفره هفت سین از آیین نوروزی درکشور ماست که در آن هفت چیز که با سین آغاز میشود قرار میگیرد که هر کدام نماد چیزی میباشد مثلا آیینه نماد روشنایی و سنجد   نماد عشق و … جالب است بدانید که در افغانستان سفره هفت میم متداول است که هفت میوه قرار میگیرد و در میان زرتشتیان سفره هفت شین رواج داشته است.

روایت اسلامی درباره نوروز-

آورده اند که در زمان پیامبر در نوروز جامی سیمین که پراز حلوا بود برای حضرت آوردند و آن حضرت پرسیدند که این چیست . گفتند: امروز نوروز است پرسیدند: نوروز چیست؟گفتند عید بزرگ ایرانیان. فرمودند: آری در این روز بود که خداوند عسگره را زنده کرد.پرسیدند عسگره چیست فرمودند عسگره هزاران مردمی بودند که از ترس مرگ ترک دیار کردند و سر به بیابان نهادند و خداوند به آنها فرمود بمیرید و مردند و سپس آنها را زنده کرد و ابرها را فرمود به آنها ببارید  و از این روست ک پاشیدن آب در این روز رسم شده است و سپس از آن حلوا تناول کردند و بین اصحاب تقسیم نمودند و فرمودند کاش هر روز بر ما نوروزبود.

به این ترتیب اخبار و روایتها و نقلهایی که در مورد نوروز میبینیم  بر ما اهمیت این عید باستانی را بیشتر آشکار میکند.

هرساله حتی همان سالی که اسکندر چهره این خاک را به خون ملت ما رنگین کرد و در کنار شعله های مهیبی که از تخت جمشید زبانه میکشید همانجا همان وقت مردم مصیبت زده ما نوروز را جدیتر و با ایمان سرخ رنگ خیمه برافراشته بودند.

مسلما بهار نخستین فصل و فروردین نخستین ماه و نوروز نخستین روز آفرینش است هرگز خدا جهان و طبیعت را با پاییز و زمستان آغاز نکرده است.    (دکتر شریعتی)

امیدوارم  این چند کلمه ، چند کلمه بیشتر باشه . به امید داشتن سالی خوش و پربار و دیدن همه حیتانشینان در رودمعجن. پیش پیش عیدتون مبارک.

در ادامه مطلب به عرض همه میرسانم پاییزان همان باران سابق میباشد.

نظرات کاربران

با نظرات خود، ما را در ادامه مسیر راهنما باشید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. بعله دین از بارون خبره نیه د گرماگرمی شروعی بهار کی همه سرحالن سر از خزان بدر اووردین اما ای مطالب ساخته و پرداخته ی مخیلاتی تو نیه مطمئنا نفر دومی نووشته اقای شکارچی ولی دمت گرم خیلی جالب بود موفق باشی :ZZ:

 2. ممنون از نظرتون ولی من نفهمیدم چرا جناب شکارچی رو قاطی مطلب من کردین. اصلا جناب شکارچی کی هستن؟ تو نظر شما برای مطلب من چه نقشی دارن؟؟؟؟ :OO:

 3. علی نجفی علی نجفی گفت:

  خسته نباشی جناب باران.مطلب خوبی بود و مناسبت داشت.من که نه باران رو میشناختم و نه پائیزان که الان شما هستید و لی بهر حال مطلب مناسبی بود فقط در مورد اون حرفی که از شریعتی گفته بودید من یه دفاعی از زمستان و پائیز بکنم.پائیز و زمستان مقدمه ایه بر بهار اخوان در مورد باغ پائیزی میگه:
  نشان از میوه های سر به گردون سای
  اینک خفته در تابوت پست خاک دارد
  البته این رو من باب ادخال الحرف گفتم وگرنه همه میدونن بهار و نوروز چیز دیگریست.خسته نباشید و موفق باشید

 4. ممنون از توجهتون و شعر زیبای اخوان. صد البته گفته شما صحیح، اما باور کنید من بی تقصیرم :OL: . این دفاعیه رو باید خدمت خود دکتر ببرید. :Y: تشکر از دقت نظرتون

 5. شکارچی شکارچی گفت:

  سلام بر جناب پاییزان مطلب قشنگ واموزنده ای بود با امید موفقیت بیشتر شما

 6. بهار گفت:

  حالیا معجزه ی باران را باور کن
  و سخاوت را در چشم چمنزار ببین
  و محبت را در روح نسیم
  که در این کوچه ی تنگ
  با همین دست تهی
  روز میلاد اقاقی ها را
  جشن میگیرد
  خاک جان یافته است باز کن پنجره ها را و بهار را باور کن :S:

  پاییزان عزیز موفق باشی :SS:

 7. سلام بر جناب پاییزان مطلب قشنگی بود ممنون :gol:

 8. ناشناس گفت:

  سلام خیلی خوب بود راستی شناختمت تابلو شدی از مای

 9. درود بر پائیزان.
  مطلب قشنگی بود و اطلاعات قشنگی دادی . به اطلاعاتمون اضافه شد . کاش کمی بیشتر مینوشتی . فیض بردیم .
  البته هر فصلی یه طرفدارانی داره . اخوان هم عاشق پائیز بود و اونو پادشاه فصل ها میدونه .
  حالا شما گفتی که پائیزان همون یارانه ولی نگفتی باران کیه :VV:

 10. ناشناس گفت:

  پاییزان من ناشناس نیستم سپهری هستم : :OG:

 11. سلام پاییزان گرام .مطلبت رو خوندم. اما امروز انقدر نظر بارون کردم که خسته شدم. یه نظر مشتی طلب من. راستی من هم شناختمتون. خوش اومدین.

 12. شرمنده تا نشناسمتون نظر نمیدم چون روحیات شما برایم مشخص نیست

 13. باران گفت:

  ممنون از توجهتون :Y:

 14. من هنوز توی حال و هوای بارانم / یادم میره که پاییزانم. :YY: در جواب جناب مینج گرامی عرض کنم که مطلب بیشتر از این حرفا بود ولی احساس کردم طولانی شدنش باعث خستگی دوستان میشه و ممکنه از خیر خوندنش بگذرن لذا کلی حذفیات توش انجام دادم و ضمنا جهت شناختن به همراه جناب دیشدوو میتونید به جنابان ناشناس که همون سپهری خودشون رو معرفی کردن و منصف مراجعه کنید. جناب سپهری گرامی ممنون از نظرتون ولی کاش اول مطمئن میشدی بعد شکلک میذاشتی!!! تشکر از همه دوستان .

 15. فمنیست گفت:

  پاییزان جان اینا چقدر خوشحالن که تورو شناختن!میگن شاد کردن دل مومن بزرگترین ثواب است(امام رضا ع)تبریک میگم که تونستی دل شاد کنی!مطلبت هم به جا بود!فکر میکنم منشا نوروز بیشتر همون جمشید صدق کنه!

 16. عالی بود جناب پاییزان :gol:

 17. تشکر از فمنیست و کجرای عزیز و یه تشکر مخصوصتر از جناب فمنیست بخاطر مطلب بجایی که در خصوص کشف هویت عرض کردن راستش فکر نمیکردم بتونم به این راحتیها دل کسی رو شاد کنم. خداروشکر آخر سالی ماهم یک کار خوب انجام دادیم. :VV: :SS:  

 18. خدمت جنا پاییزان و فمینست عارض شوم که اینکه اعلام میشه کسی رو شناختیم بابت خوشحالی نیست بلکه جهت اطلاع و خوش آمد گوییه . هر چند شاد کردن دل انسان ها چیز خوبیه ولی خواستم اطلاع بدم که در این زمینه شادی رخ نداده و اگر تمایل به اینکار دارید به شیوه دیگر دست بکار شوید.

 19. monsef گفت:

  این هم یک نظر مشتیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

 20. البته فکر کنم توضیح درسترش عبور زمین از نقطه اعتدال بهاری باشه ولی ایناش اصلا مهم نیست مهم اینه که واقعا همه مطلبتون برای من چند کلمه بیشتر بود، و همش برام تازگی داشت. به قول دکتر ، کاری به قشنگی بقیه فصلا نداریم ولی هرگز خدا جهان و طبیعت را با پاییز و زمستان آغاز نکرده است.
  مطلب مفیدی بود در این آستانه نوروز، کمی بر بار محتوایی وبلاگ اضافه کرد. فکر کنم گردآوری اینها براتون زمان زیادی برده باشه. دستتون درد نکنه.