استاد رودمعجني 4228 روز پیش
بازدید 71 ۱۶ دیدگاه

بادهای رودمعجن

بادها:
روستائیان قدیمی روستای رودمعجن معتقدند که انواع مختلف باد از نظر جهت وزش وجود دارد که هر کدام از اینها حکمتى دارد چنانچه مى‏گویند اگر باد وجود نداشته باشد موجودات زنده از بین مى‏روند. از جمله بادهایى که مورد توجه مردم روستاست عبارتند از:
۱ – باد شمال: این باد از طرف شمال (آبشار)مى‏وزد و از گرمى هوا مى‏کاهد.
۲ – باد راست: بادى است که از سمت مشرق مى‏وزد و روستائیان معتقدند که هنگامى که هوا بارندگى دارد معمولاً باد راست مى‏آید.
۳ – باد جنوب: قبله باد هم به آن مى‏گویند و آن بعلت وزیدن این باد از طرف قبله است.
۴ – باد دِگ فُرُش (فروش) بادى است که از سمت غرب یا روز نشست مى‏وزد.
۵ – باد سه ستاره: این بادى است که اغلب در اوایل فصل پائیز مى‏وزد بادى است نسبتاً سرد که موجب سرما زدن برگ درختان و دیگر محصولات مى‏شود به این باد روستائیان باد میزان مى‏گویند و معتقدند که بعضى از میوه‏ها نیاز است باد میزان بخورد و اِلّا شیرین نیست از جمله خربزه.
۶ – باد دیوانه (طوفان): که این باد در اوایل تابستان که هوا گرم مى‏شود در اصطلاح روستائیان تموز مى‏گیرد وزیدن مى‏گیرد و خسارات زیادى را به محصولات سفیدبر و سبزبر و سردرختیها مى‏زند. علاوه بر موارد فوق روستائیان‏ سخت معتقدند که وقتى ماه با خوشه پروین (پرمى) جفت مى‏شود باد شدت مى‏گیرد.

نظرات کاربران

با نظرات خود، ما را در ادامه مسیر راهنما باشید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. دیشدوو گفت:

  با اجازه آقایون اولین نظر رو خودم بنویسم ۱- چرا در ادامه مطلب ننوشتم چون ده روز است سه تا صفحه کلیدرا خراب کردم ولی ctrl+alt+t عمل نمیکند ۲- دلیل نوشتن اینگونه مطالب این است که یادم نرود از کجا هستم . ۳ – شایدهم هم مثل باد ردیف ۶ هستم از نوع انسانش قضاوت با شماست

 2. رگزار گفت:

  دستت درد نکنه جناب دیشدوو . عالی بود. تا بحال اسم بعضی از این بادها را نشنیده بودم . فکر می کنم برداشت خودت از نوع بادی که هستی درست باشد.
  در ضمن ما خا در نسر کجرا زمینه ندرم . منظورت کدو زمینه؟ ادرس دقیق بده. شاید درم و مو خبر ندرم

  1. حقیر چون خودم همانند نوع باد منتسب به من حواس پرتی دارم نمیدان منظورتان کدام مطلب است شما هر کجا زمین دارید اگر خربزه کاشته اید آدرسش را مرقوم بفرمائید تا با کمال میل از آن حفاظت نمائیم

 3. علی نجفی علی نجفی گفت:

  احسنت برادر دیشدوو.حقا که دیشدووی.برعکس من معتقدم شما مثل باد میزویی که باید به حیتا بوزی تا حیتا”درسه”.مطلب خیلی جالبی بود هرچند کوتاه بود که علت کوتاهیش رو خودت توضیح دادی.
  اقا از ای باد دونه مو خدی بابا کلوم ایقذر خاطره درم.خرمن که پاک مکیر باد دیونه ممه همه ی خرمنر از هم مپشون.داستانه بو.بابا کلوم بادر دشو دشمم مکیر
  خسته نباشی دیشدوو جان

  1. از لطف جنابتان متشکرم
   ضمنا آقای ملک عبدالله رضایت دادند برای آخرفروردین واوایل اردیبهشت مزاحمشان شویم اگر عمر نجسشان باقی باشد امشاءالله تا آن زمان فضیلت زیارت ما نصیبش نشود وبرود به لحد

 4. سلام بر برادر دیشدوووو . خوشحالم که مطلب و نظر را باهم ثبت میکنی که جزِء اولین ها باشی و خوشحالم که که کسی هست که به فکر مطالب مرتبط به رودمعجن و شناساندن اونها بشه و خوشحالم که تعداد باده ها رو به ۶ تا ختم کردی چون چند رقم باد دیگه هم هست که چند تاشو مدیری تو سی دی تقلید ماهواره اعلام کرد.
  در ضمن جزء باد ها ، باد خوردن رو نیاوردی . چون تو رودمعجن به تاب خوردن میگن باد خوردن. :VV:

  1. منصف عزیز ببخشید این مطلب رو در خصوص معماری ووضعیت شناسائی روستا جمع آوری کرده بودم چون در زمان ساخت منازل روستائی حتما بایست به جهت ونوع وزمان وزش بادها جهت استفاده بهینه در سرما وگرما موثر است . وگرنه میشد باد معده را هم نام برد

 5. باران گفت:

  سلام. مطلبتون برام جالب بود.چون تا الان اصلا نشنیده بودم یعنی اصلا نمیدونستم که بادهای مختلفی تو رودمعجن وجود دارند که هرکدام یک کاری انجام میدهند. و گفته آخرتون نیز صداقت و بی ریایی شما رو میرسونه. :SS:

 6. اوحده اوو گفت:

  سلام دیشدوووو البته فکر کنم یکم روغن دیشدووش زیاد شد.جالب بود مطلبت برا منم تازگی داشت البته باد های اوحده اوو با اوحده اوو یکم فرقایی داره که فقط کسایی که اوحده اوو هستن اونو درک میکنن .من خودم هم نفهمیدم بالاخره کدوم حده اوو ولی ممنون از مطلب جالبت :VV:

  1. سلام من خودم هم نفهمیدم کدام طرف اوحدی او است چون هر کدام از طرفها به آن سمت دیگر می گویند اوحدی او

 7. درود به دیشدوی عزیز . برای من هم مطلب تازکی داشت. خیلی از این بادهایی که گفتی منم نمیشناختم. خیلی خوب بود که کمی بیشتر توضیح بدی. مثلا چرا میگن باد دگ فرش ؟
  شما که ابتکار میکنی و اولین نظر رو خودت میدی ، میتونی ادامه مطلب رو هم تو نظرات بنویسی :YY: آقا اصلا کیبورد من دکمه ی ctrl+alt+t نداره. :U:

  “خوشحالم که که کسی هست که به فکر مطالب مرتبط به رودمعجن و شناساندن اونها بشه”
  +++
  در ضمن یه گله هم دارم که شما هنوز هم قسمت شخصیت های رودمعجن رو فعال نکردی.

  1. مینج عزیز سلام راستش را بخواهید این مطالب را حقیر در زمان جوانی جمع آوری کرده بودم و شما نیز می دانید که در روستا کسی که واقعا بتواند به این سئوالات جواب بدهد کمتر پیدا می شود البته شما که مشکلی ندارید زحمت بکشید از ابوی گرامی(سلامشان برسانید ) کسب اطلاع نموده وبرای شاگردان قدیمی اش نیز ارسال فرمائیددر ضمن جهت معرفی شخصیتها کارهایی انجام شده اما چون ایده ای دارم که بایستی توسط آقای مدیر ابتدا طراحی شود گذاشته ام برای طرح در جلسه بعدی وگرنه اطلاعات اولیه موجود است

 8. سلام جناب دیشدوو
  مطلب عالی بود بازم ادامه بدین :SS:

 9. نمدونستم فنقل روستا ، این همه بادهای مختلف داره در حد باد میزو و شمال شنیده بودم اما همیشه فکر میکردم اینا یه سری اصطلاحاته که مردم به کار میبرن ، مثلا به میوه ای که تا اوایل پاییز چیده نمی شد میگفتن باد میزو خورده یا بیید باد میزو باخره. یا وقتی نسیم ملایمی میوزدی و هوا کمی خنکتر میشد میگفتن “شماله امه”، ولی امروز فهمیدم هر کدوم از ایم جرفا حکمتی داشتن و بر ما پوشیده بوده ، خوشحالم که دیشدوو رو در حیتا داریم و این اطلاعات کامل رو در اختیارمون میذاره.
  به جرات میتونم بگم از مفیدترین مطالبی بود که در مورد رودمعجن خونده بودم تا به حالا

 10. ضمنا یادم رفت بگم که اون alt+shift+ T هست

 11. سلام مطلب جالبی بود.من فقط باد میزان را شنیده بودم.خسته نباشید.