مجتبی عبدالهی 4726 روز پیش
بازدید 9623 ۱۳ دیدگاه

دعای قدیمی(بستن دهان جنور)

 

    یادم میاد  سالهایی که حجی سمعیل  زنده بود هنگامی که گوسفند یا مال حالی از کسی گم میشد هراسان به سمت هولی ایشان  می آمد و درخواستی شبیه درخواست زیر داشت:

            (حجا قا ب زحمت دهن جنورر دبندن گوسفندما گوم رفته)

  فرد نامبرده برای اینکه گوسفند گم شده اش در مدت زمانی که آنها در جستجوی او هستند توسط گرگ و دیگر حیوانات درنده، دریده ،طبخ و بلعیده نشود از حجی سمعیل تقاضای خواندن دعایی برای بستن دهان جانوران وحشی میکرد.

  ایشان  هم با خواندن دعایی این عملیات غیبی را انجام میداد . البته تا به حال کسی حیوان وحشی دهان بسته ای را در رودمعجن پیدا نکرده است.

هر چند سوالاتی در این زمینه در ذهن برخی مطرح میشود اما به هیچ وجه این سوالات در ذهن شما نباید ایجاد شود چون کسی نیست که به آنها پاسخ دهد.از جمله سوالات زیر:

۱-      آیا بستن دهان جنور محدود به خوردن گوسفند گم شده بوده یا کلی بوده است؟

۲-      در صورتی که بسته شدن دهان کلی بوده جنور چگونه تغذیه میکرده است؟

۳-      در صورتی که بسته شدن دهان محدود به گوسفند گم شده بوده آیا فقط همان گوسفند را شامل میشده یا اگر گوسفند دیگری هم گم میشد و دعا برایش خوانده نمیشد و از لحاظ زمانی با گوسفند گم شده ی دعا خوانده شده هم زمان گم میشد آنرا هم شامل میشده است؟

۴-      اگر گوسفند پیدا نمیشد آیا دهان جنور تا آخر عمر بسته میماند؟

۵-      آیا این حکم فقط مربوط به جنور های حیوانات میشود یا جنورهای انسانی را هم شامل میشود.یعنی اگر شخص جنور صفتی قصد قورمه کردن گوسفند گم شده را داشته باشد آیا دهان او هم بسته میشود ؟

۶-      آیا این دعا فقط برای یک جنور صادق میشود یا برای هر تعدادی که قصد درندگی داشته باشند صادق است؟

در پایان از جناب نوروز گل گل تقاضا دارم که در مورد بحث اوسوو  مطلب مفصلی نگارش بفرمایند . گویا ایشان چند مرتبه به عنوان دستیار سر اوسووگر کل (حجی عباس)  فعالیت داشته اند  .

نظرات کاربران

با نظرات خود، ما را در ادامه مسیر راهنما باشید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. شغال اباد وشرکا(نوروز گل گل سابق) گفت:

  البته سوالهای دیگری هم به ذهن متبادر میشود از جمله:
  ۱-ایا فقط دهن جنور بسته میشد یا کلا کل جنور میرفت روی اسکرین سیور و از حیظ انتفاع ساقط میشد
  ۲-اگر فقط دهان جنور بسته میشد با مسئله ی "پینگالهای"جنور درنده چطور برخورد میشد.چون یک جانور درنده شامل"دندو" و"پینگال " میباشد.گیرم که دهانش را بستیم خوب با "پینگالهایش"گوسفند مورد نظر را"خینجل "کشیده و به دیار باقی میشتاباند بنابراین باید دعایی هم ضمیمه میشد برای بستن "پینگالهای"جنور فوق الذکر.
  عالی بود منصف جان.سوالهای اپیستمولوژیک عمیقی مطرح کرده بود.اینها سوالاتیست که ذهن منو سالهاست به خودش مشغول کرده و متاسفانه به علت نرسیدن به جواب دچار یک یاس فلسفیه عمیق شدم.
  در مورد اوسو هم حتما مبسوط به اطلاع اهالیه حیتا میرسونم.

 2. نوه زارع گفت:

  چه چیزا که از ای شغال ابادیا ادم نمشنوه ببووو
  اقا اگر زمینه علمی داره بگین تا ما هم به کمک علمای دامپزشکی یه طرح از رودمعجن ثبت کنیم

 3. ******* گفت:

  قابل توجه زمستان!عبارت فوق الذکر نادرست است زیرا به معنای آنچه بالاتر از ذکر است بلکه باید گفت یاد شده،پیش گفته،ذکر شده

 4. شغال ابادو شرکا(نوروز گل گل سابق) گفت:

  منظور ازفوق الذکر"جنور "بود که در دوخط بالاتر ذکر ان رفته است.بنابر این گمانم احتیاط واجب ان است که همان فوق الذکر بکار رود!!

 5. عجب رسم و رسوماتی داشتیم تا حالا نمی دونستیم !
  اینقدر هست که میتونیم تمدن رودمعجن رو در مقابل تمدن مصر باستان اَلَم کنیم !

  اولش فکر کردم دهن گوسفندر مبستن ، امبا مثه ایکه دعا برای بستن دهن گورگ و شغال بوده!
  اگه کارسازه ورگوین تا مایم بخانم دهن ای هم اتاقیمه بسته روَ ، خیله گپ مزنه

  جناب محمد آقا عرض کنم باید بسیار مواظب باشید ما یکبار توی کلاس این دعا رو برای یکی از همکلاسی های مونث خوندیم ایشان برای مدتی سکوت اختیار کرده بود اما وقتی اثر دعا پرید ایشان عملیات جبرانی رو انجام دادن. پس بهتر است صدای تدریجی هم اتاقی رو با صدای دائمی عوض نکنید.به هر حال خود دانید.

 6. اوشور گفت:

  دوراز جون همه شما ازی جانورا زیادن تو اجتماع اگه دعا ر کسی بلده بگذره تو وبلاگ تاهر روز بخنم شاید افاقه کنه!


  من امشب هر کس نظر میده بطور آن لاین جواب میدم . بهترین کار اینه که این دعا رو زودتر برای خودم بخونید تا دیگه این قدر جواب نظر ها رو ندم

 7. اوشور گفت:

  منصف جان بابا بزرگ تو ای دعا ر مخونده تو باید یک جوری دعا گیر بیاری وبگزری و دبل ما ر ازهلا طوم بدر یری !؟

 8. مرادی گفت:

  در توضیح دعای (بستن دهن جنور) و در پاسخ به بعضی از سئوالات دوستان لازم است مطالبی به شرح ذیل بیان شود:
  خدابیامرز مادربزرگ اینجانب ( که خداوند او را رحمت و با شهیدش محشور فرماید) نیز در کنار تمام مشغله ها و در کنار طبابت یکی از تخصص هایش همین بستن دهان جانور بود . و خیلی ها از نقاط دور و نزدیک برای این کار به ایشان مراجعه می کردند.( این مطلب سند دیگری است بر هوش و ذکاوت بالای زنان و برتری جویی آنان نسبت به مردان حتی در روستا) بنده خاطرم است که ایشان در اینگونه مواقع برای بستن دهان جانور یک چاقوی تیز(کارد) را در دست گرفته و دعاهایی را زیر لب زمزمه می نمودند. اما از انجا که اینجانب اکثر اوقات سال به هنرمقدس علم اموزی مشغول بودم و سعادت حضور در کنار ایشان و استفاده از تجربیات ایشان را نداشتم ، هیچ چیز از اینگونه موارد را یاد نگرفتم . اما فکر می کنم اصطلاحاً‌ نام این دعا جهت بسته شدن دهان جانور بوده ولی در واقع دعاهایی که خوانده میشد برای این بود که آن حیوان مشخص (گوسفند ) از تیررس و از دید جانوران درنده دور شود و حیوانات وحشی ان گوسفند را نبینند. دلیل محکم و سند دینی بر این ادعا هم سوره مبارکه کهف آیه " وجعلنا من بین ایدیهم سدا و من خلفهم سدا فاغشیناهم فهم لا یبصرون" می باشد که در ان خداوند می فرماید ما در جلو و پشت سر انها سدی قرار دادیم که دشمنان انها را نمی بینند.و به نظر من در دعای مورد بحث نیز صاحب حیوان با توکل بر خداوند اینچنین چیزی را از او طلب می کند چون می داند که خداوند بر هر کاری قادر و توانا است. و بنابراین دوستان عزیز پاسخ تمام سئوالات و ابهامات خود را درهمین جمله اخر " خداوند بر هر کاری……" بجویند.

 9. ناشناس گفت:

  تلخقلتقخلهقئلخقلئقخلئقنخئلخقئمئقبرختلمنلhttps://heita.ir/wp-includes/images/smilies/2.gif

 10. ناشناس گفت:

  :VV: :U: :TT: :soot: :soot: :soot: :BB: :GG: :H: :MM: :N: :O: :OG: :OL: :OO: :OP: :R: :SS: :U: :VV: :W: :Y: :YY: :ZZ: :gol: :soot:

 11. ” وجعلنا من بین ایدیهم سدا و من خلفهم سدا فاغشیناهم فهم لا یبصرون” متعلق به سوره یاسین هست نه کهف.
  هنوز هم خیلی ها از دعاهای خاصی استفاده میکنند و چه بخواهید و چه نخواهید در تمام دنیا این روش های ماورا را قبول دارند .
  من دوستی در اسرائیل دارم که وقتی از بعضی کارهایشان صحبت می کند بنده فقط با تعجب نگاهشان می کنم .
  فقط نمی توانم متوجه این باشم که کشورهایی که از همین روش ها و علوم غریبه استفاده میکنند چرا سعی دارند به دیگران بقبولانند که این ها خرافه است
  و حتی در همین کشور ما هم متاسفانه همینطور است

 12. عبدالله گفت:

  سلام این مطلب در منطقه ما (زاوین کلات نادر ) نیز مرسوم است.
  برای این کار بعد از خواندن دعا بر چاقویی که دهانه آن در غلاف خود اصطلاحا جمع می‌شود دهانه را می بندد و بعد از گذشت زمان مشخص که از یافتن ناامید شوند یا حیوان پیدا شود دهانه چاقو رو را دوباره باز میکنند و دعا ای که خوانده تند باطل میشود