علی نجفی 4830 روز پیش
بازدید 161 ۶ دیدگاه

کشف الا صطلاحات۴(اعضای بدن-قسمت دوم)

۹-بوک(تلفظش دقیقا مثل بوک انگلیسی است با این تفاوت که فشار روی کاف اخر است):قسمت داخلی لپ را از سمت دهان”بوک”میگویند. اگر شما در سر سفره باشید و لقمه های گنده برداشته و در دهان بگذارید حتما یکی از  اعضاء خانواده به شما خواهد گفت”دگُر چنو د بوکت خُینی،خواب اواشتر باخار سفره نمیه بجیکه”.در این زمان شما نباید خیلی به این حرفها توجه کنید چون اگر شما”د بوکته نخُینن”بقیه”د بوکشه خواهند خُست”و سر شما بی کلاه خواهد ماند.

۱۰-کلفچ(به فتح لام):ردیف دندان ها و مناطق اطراف ان که در جویدن غذا به کار میروند را “کلفچ” گویند چنان که اهالی به دندان مصنوعی هم “کلف”میگویند.پیرمردها غالبا به جای اینکه بگویند “نو باخرُم”میگویند”بوچ نویه ا کلف گیرم”.واژه ی “کلفچک”هم مشتق از همین واژه است.”کلفچک”تقریبا هم معنی با”د بوک خُستن”میباشد چنانکه مثلا خطاب به ادم گرسنه ای که با ولع غذا میخورد  میگویند”امرد چین کلفچک مزنه”.

۱۱-ارک(به فتح الف و ضم ر).اسم اختصاصی لثه میباشد.اگر در روستا یک گشتی بزنید غالبا با  محاوره های دو نفره ای به این صورت روبرو میشوید:اولی”دوندوناتر ور کندیی”دومی”مو خا دندونیه نداشتم.دوته نیش د همی جلو بمونده بو که اونا رم برفتم ورکشیم”اولی”نِمَیی کلف بگذری؟”دومی”کلف چی منُم؟خدَی اَرُکام از کلف بهتر نو مخورم.ارکام از بس محکم رفته فطیر ملکیر خدشه متنم بجوم”.

۱۲-چغرت(به ضم قاف):حقیقتا مکان دقیق “چغرت”را هنوز علما نتوانسته اند مشخص کنند از اهالی نیز کسی خبر از مکان دقیق ان ندارد.”چغرت”بیشتر از انکه یک عضو مشخص باشد بیشتر یک محدوده است روی صورت که از قسمت بالای “بق”شروع شده و تا قسمت انتهائیه”چنق”را در بر مگیرد.برخی از علما مکان”چغرت”را زیر”چنق”دانسته اند که البته روایت مشهوری نیست و نمیتوان به ان اعتماد کرد.تنها کاربرد ان در دعواست که طرفین مشت های هم را به “چغرت”های همدیگر حواله میدهند.

۱۳-کلیک:همان انگشت است.۵۰۰ سال قبل از اینکه برادر گیتس و اعوان و انصارش مایکرو سافت را بنا کنند و واژه ی کلیک را جهانگیر نمایند اجداد ما این واژه را اختراع و استعمال میکردند.دوستان اگر موافق باشند میتوانیم بر طبق قوانین کپی رایت شکایت نامه ای تنظیم کرده و از برادر گیتس به خاطر استفاده ی بی اجازه از واژه ی ابا و اجدادیمان شکایت نموده و طلب خسارت کنیم.بهر حال اگر شکایتمان هم به جایی نرسید حد اقلش میتوانیم ادعا کنیم از کل دنیای نرم افزار و سخت افزار یک “کلیکش” را اجداد ما قبلا اختراع کرده بودند!!

نظرات کاربران

با نظرات خود، ما را در ادامه مسیر راهنما باشید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سعید گفت:

  اگریک روزه نظرسنجی کنن بری بهترین مطالب ونویسنده .مو به تو رای متوم.چون کی اصلی مطلب موضوعر مرسنی ولی بقیه نویسندا هنوز هدف وایده خاصه ندرن

 2. hasan kheyri گفت:

  lotfan dar movrede knak v zngicha tovzihati eade farmayid ba tashakor hasan lari


  جناب حضرت لری عرض شود به حضورتان در باب زنگیچه که در قسمت قبل توضیحات مبسوط ارائه شدشما را ارجاع میدهم به قسمت قبل.در باب کنک هم متاسفانه باید گفت که هم کنک و هم کیرکنوک از قلم افتاده.

 3. نوه زارع گفت:

  دیلم میه(این دیل یعنی دل واقعی)بدنم ای ادبیات ر از کوجنی اوردیی


  از سر گورم

 4. منصف گفت:

  من هم با سعید موافقم.شغال آباد را بعنوان نویسنده ماه وبلاگ باید انتخاب کرد. از مدیر وبلاگ هم خوهشمندیم کمی از بودجه صندوق طنخواه وبلاگ را را برای اهدای جایزه ( اخکوک طلایی ) یا (عسب سوار نقره ای ) به ایشان اختصاص دهد.

 5. پدر گفت:

  باز من داره حسودیم میشه ! یا به این اهالی بگو خودشونو کنترل کنن یا خودت شهره ی شهر مشو تا ننهم سر در کوه
  شور شیرین منما تا نکنی فرهادم!!! اینم جهنم ! علی جون دوست داریم

 6. "از سر گورم " خیله حال داد .

  به علت اتمام فصل اخکوک ، متاسفانه جایزه اخکوک طلایی در دسترس نمی باشد . ولی متنم "الوچه خوشک زرین " رو بهش اهدا کنم ، که متناسب با این فصل هم هستش ، " جوز طلایی " هوم انتخاب خوبیه . واقعا لقب نویسنده ماه برازندته .
  اگه همیجوری بشه کی نویسنده سال هوم از هم خادته.