دسته‌ها
گياهان دارويي معرفي رودمعجن

گل گاو زبان(زبو گوو)

 

 

سلام خدمت همه دوستان گرامي

براي اولين مطلب `پس از مدتي درگيري کار و امتحانات و دوري از فضاي حيتا مناسب ديدم به علت قرار گرفتن در ايام تابستان و فصل رويش و برداشت گياهان دارويي از گل گاو زبان که در رودمعجن هم به وفور يافت مي شود، ياد کنم تا بهانه اي شود براي رفتن به دل باغات و چيدن اين گياه پرخاصيت.

 

گل گاو زبان

4

گاو زبان که نام علمي آن   Borage officinalis مي باشد، گياهي است علفي و يكساله كه ارتفاع ساقه آن تا 60 سانتيمتر مي رسد ساقه آن شيار دار و خاردار مي باشد . برگهاي اين گياه ساده و پوشيده از تارهاي خشن است . گلهاي آن برنگ آبي ، سفيد ، بنفش و آبي مي باشد . گل ، برگ و سرشاخه هاي گلدار آن بمصرف دارويي مي رسد . . گاو در زبان پارسی به معنی بزرگ و دراز هم آمده است و گل گاو زبان یعنی گلی که زبانی (یا برگی) دراز دارد.

گاو زبان احتمالا از شمال آفريقا بنواحي ديگر راه يافته  و امروزه در منطقه مديترانه ، نواحي شمال آفريقا و قسمت هايي از خاورميانه مي رويد. در ايران اين گياه بومي گيلان بوده و از قديم در بسياري نقاط گيلان به صورت خودرو وجود داشته است. 

گاو زبان که در لهجه ما اهالي رودمعجن به “زبو گو” معروف است ، به وفور در مناطق مختلف روستا از جمله سرتينگل و تشت تهروي يافت مي شود.  گل گاو زبان  ابتدا در اوايل فصل بهار بصورت گياه سر از خاک بيرون آورده و معمولا همراه با ديگر سبزيجات دشت به مصرف خوراکي مي رسد. کم کم در اثر رشد و نمو، از اوايل خردادماه، گياه به مرحله گل دهي مي رسد که اين گل دهي معمولا تا اواسط تابستان ادامه دارد.

 

تركيبات شيميايي:

گل گاو زبان و برگ هاي آن داراي لعاب فراوان است . تركيبات شيميايي موجود در گل‌گاوزبان شامل ساپونين، موسيلاژ، رزين‌ها، تانن‌ها، كلسيم، پتاسيم و ويتامين C است و در بعضي كشورها آن را داخل سالاد مي‌ريزند. اين گیاه یکی از غنی‌ترین منابع اسیدهای چرب اصلی بشمار می‌رود.

3

خواص داروئي:

گاو زبان از نظر طب قديم ايران سرد است

1)گل گاو زبان و برگ هاي تصفيه كننده خون است

2)آرام كننده اعصاب است

3)عرق آور است

4)ادرار آو ر است

5)كليه ها را تقويت مي كند

6)سرماخوردگي را برطرف مي كند

7)براي از بين بردن سرفه از دم كرده گل گاو زبان استفاده كنيد

8)بي اختياري دفع ادرار را درمان مي كند

9)التهاب  و ورم كليه را درمان مي كند

10) در درمان بيماري سرخك و مخملك مفيد است

11)ضماد برگ هاي گاو زبان براي رفع ورم موثر است

12)برگهاي گاوز بان را بپزيد و مانند اسفناج از آن استفاده كنيد

13)برگهاي تازه گل گاو زبان داراي مقدر زيادي ويتامين C مي باشد و در بعضي از كشورها آنرا داخل سالاد مي ريزند .

images

طريقه استفاده :

براي تهيه اين دم‌كرده 15 گرم از برگ و مقداري گل اين گياه را داخل آب جوش ريخته و بگذاريد دم بكشد.

اين جوشانده را بعد از هر وعده غذايي با كمي قند و شكر نوش ‌جان كنيد؛ البته به ياد داشته باشيد كه گل‌ گاوزبان به علت داشتن آلكالوئيد براي زنان حامله و شيرده مضر است. مصرف بيش از 5 روز مداوم اين گياه ممكن است باعث عادت شود؛ بنابراين پس از 5 روز استفاده از آن در صورت نياز، 3 روز فاصله انداخته و سپس دوباره مصرف كنيد.