یک مصالحه نامه بین پدر شوهر وعروس

 

این مصالحه نامه در پشت برگه قباله ازدواج مرحومه زینب عبدالله و مرحوم ملا حسنعلی یار ,دو سال پس از تنظیم سند یعنی در سال ۱۳۴۵ نوشته شده است.

برای دیدن قباله ازدواج می توانید به  مطلب “یک سند قدیمی دیگر” مراجعه کنید.

 

مصالحه شرعیه نمود ملا محمد یار قطعه زمین واقعه در بازه سفید حدی بزمین حجی محمد و حدی بزمین ابراهیم آقا محمد و حدی …موات و تراز عام بانضمام قطعه باغ علی شیخ ابتیاعی از آخوند ملا حسنعلی حدی بباغ ملا یوسفعلی با کافه ملحقات شرعیه بعصمت پناه زینب خانم زوجه ملا حسنعلی ولد مصالح بمال الصلح معلوم مبلغ پانزده تومان رایج جهت رونوائی منکوحه ظهر بوده و دو دست لباس که در قلم داد قباله ظهر مرقوم شده است قبض و قباض وتسلیم و تسلم بحصول پیوست  صیغه صلح جاری شد بیست و هشتم ربیع الاول ۱۳۴۵

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

8 نظر

 1. سلیمان استوار

  درود بر سر کار خانم عبداللهی که میراث گرانبهای نیاکان را نگهداری نموده و از این طریق در دید عموم به نمایش میگزارند امید وارم سیره و ساده زیستی آن مرحومان هم در ضمیر ما ماندگار بماند و در لابلای چرخ دنده های زندگی ماشینی به فراموشی سپرده نشود. جمله قبض و قباض و تسلیم و تسلم بحصول پیوست برای من کم سواد نا مفهوم است اگر توضیح دهید سپاسگزارم :SS:

  پاسخ
 2. مجتبی عبدالهی
  مجتبی عبدالهی

  قبض و اقباض صحیح می باشد . قبض و اقباض و تسلیم و تسلم مفاهیم فقهی اند که در حقوق هم باهاشون مواجه هستیم. بحث مفصلیه اگه قصد توضیح داشته باشیم
  اما بطور خلاصه به معنای رد و بدل کردن . دادن و گرفتن
  در عقود مختلف قبض و اقباض معانی مختلفی داره به عنوان مثال در وقف قبض شرط لزوم عقد و اقباض شرط صحت عقد است .
  در این مورد میخواد بیان کنه آن قطعه زمین به طرف مقابل داده شد و طرف مقابل هم اون رو دریافت کرد .

  پاسخ
 3. علی نجفی

  چندتا سوال؟
  چرا دو سال بعد از عقد این مصالحه انجام شده؟یعنی چرا دوسال بعد بعنوان رونمائی یکزمین و یک باغ به قباله ی عروس داده شده؟خب شاید دلیل این چرا خیلی مشخص نباشه اما یک سوال کلی تر این که کلا مصالحه نامه ها در چه مواقعی نوشته میشدند؟وقتی دعوا و نقاری بین دو طرف بوجود می امد؟یا ضرورت دیگری بود که مصالحه و نوشتن مصالحه نامه رو ایجاب میکرد؟کلا میخوام بگم هدف از نوشتن مصالحه نامه خیلی برام روشن نیست.لا اقل در این مورد خیلی برام روشن نیست.هرکسی بتونه به این بنده ی عاجز ناروشن کمی ایضاح لطف بفرماید متشکر میشوم.
  در ضمن همچنان سندها بیسته و جالب توجه.خلیته رو دو دستی بچسبید که از خُباشَ.
  خدا قوت

  پاسخ
 4. مجتبی عبدالهی
  مجتبی عبدالهی

  خدمت علی آقا. کلا صلح برای رفع دعوای موجود یا جلوگیری از دعوای احتمالی یا در مورد معامله یا … ممکنه واقع بشه. ( ماده ۷۵۲ قانون مدنی )
  صلح وقتی جای معامله رو بگیره نتیجه اون رو میده با این استثنا که احکام خاص اون معامله رو نداره. مثل همین مورد که زمین به طرف منتقل شده در قالب صلح و هیچ شرط و حکم خاص دیگه ای بهش جاری نمیشه.صاف و پوس کنده خواسته ملکش رو بده به فلانی کسی هم حرف و حدیثی نسازه.

  پاسخ
 5. نجمه عبداللهی

  سلام بر سپیدار سابق عزیز. خسته نباشید بابت گذشتن مطلبهای سنددار :VV: ،ولی یادت نره مطلبهای خنجلوکی را از یادنبری :YY:

  پاسخ
 6. نوه ديگه حجي مراد

  سلام بر سارا خانم . خداقوت .
  هر دم از این باغ (خلیته) بری می رسد. سند جالبی بود . چه چیزها و چه رسومی داشتند اون زمانها . خوش به حال زنان قدیم

  پاسخ

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.