خشک ترین پاییز ، امسال ثبت شد — حیتا را در یابید

خشک ترین پاییز ، امسال ثبت شد — حیتا را در یابید

در پی امید واری جناب امید وار به ابدار شدن حیتا این گزارش شایسته خواندن است .

آب و هوا
مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو، پاییز امسال را خشک ترین و بدترین دوره آبی (هیدرولوژیکی) کشور در نیم قرن اخیر دانست.

به گزارش واحد مرکزی خبر، علیرضا دائمی با اشاره به بارش در روزهای اخیر گفت: کاهش بارش‌ها در پاییز جبران نخواهد شد.

دائمی با اشاره به پیش بینی‌های سازمان هواشناسی و نیز دفتر مطالعات پایه منابع آب وزارت نیرو، گفت: پیش بینی می‌شود بارش‌ها در سه ماهه دوم سال آبی جاری به شرایط نرمال نزدیک شود.

وی از کاهش ۸۰ درصدی بارش‌ها در پاییز خبر داد و پیش بینی کرد وضع بارش‌های سه ماه دوم سال آبی نیز ۲۰ درصد زیر نرمال باشد.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو افزود: بارش‌ها در شمال کشور به حد نرمال خواهد رسید اما در فلات مرکزی، شرق و جنوب کشور وضع همچنان نامطلوب خواهد بود.

سال آبی از مهر آغاز می شود.

سئوال این است که از اواخر مهر و در زمستان که کمی اب بیکار داریم  چه کنیم که در تابستان قابل استحصال باشد .

 مثلا در قدیم که خشک سالی بود  در زمستان اولنگ زار هارا غرقاب میکردند  تا ذخیره تابستان با شد وامثال ذالک   شما چه به ذهنتان میرسد؟

 لطفا همه نظر بدهید  وتصور نکنید که شما صاحب نظر نیستید . زیرا باشد که یک نظر بظاهر ساده وپیش پا افتاده حلال مشکل باشد  از شما که نمی هراسید ونظر تان را ابراز میکنید  متشکرم زیرا این خود نشانه وابستگی ودلبستگی شما به حیتا است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

13 نظر

 1. نوه حجی مراد

  سلام بحث کار امدی رو کلید زدید. شکل جغرافیایی رودمعجن به صورتی است که هر چه فکر کنی باز به همان راههایی میرسی که همه پیشنهاد میدن. سفره های اب زیرزمینی رودمعجن به سه منطفه جداا ز هم تقسیم میشوند ۱ دشت دربی ۲ منطقه ابشار و سرتنگل ۳ منطقه باغات ده و دشت ته رود و چشمه پاش که متاسفانه به علت صخره ای بودن این مناطق دارای عمق بسیار کم هستند و از نوع ابهای سطحی به حساب می ایند و زود به پایان می رسند حال اگر خواسته باشیم به عنوان مثال روشی قدیم الایام را که شما مثال زدید اجرایی کنیم و اولنگ هایی که فقط در دشت دربی هستند را غرق اب کنیم فقط در صورت مدیریت مناسب وهمکاری مالکین میتوانیم اب مازاد دربی را به منطقه ابشار برسانیم که اکنون نیز همین کار میشود که ان هم با روشهای نا مناسب ابیاری در رودمعجن حیف و میل می شود. و باز باغات و چشمه سارهای پائین دست بی نصبب میماند البته این را هم نباید نادیده گرفت که چشمه سار های ابشار و پایین دست ده زمانی به میزان ابشان افزوده می شود که باغات اطرافشان مدام در حال ابیاری باشند که این امکان با توجه به خشکسالی و کمبود منابع ابی میسر نیست نتیجه اینکه برای احیای چشمه ها و رودخانه دو راه وجود دارد که اکثر اهالی اتفاق نظر دارند ۱-بستن سد در بالا دست ابشار است تا بتوان اب دشت دربی را جمع اوری کرد و با مدیریت اب و مدار اب باغات و چشمه سارها را احیا کرد . یکی از خوبی های این روش این است که قطعا مدیریت اب به دست دولت خواهد افتاد و این امر باعت میشود تا دولت در پایین دست سد اقدام به سرمایه گذاری کند و این امرقطعا ابادی و پیشرفت را به ارمغان خواهد اورد ، اتفاقی که در پایین دست سد شهید یعقوبی در همین تربت افتاد ۲- مشکلی که در اب رودمعجن وجود دارد این است که اب رایگان است و برای ان هزینه ای دریافت نمیشود اگرشورا بتواند قانونی را وضع کند که برای ابیاری مزارع وباغات از مالکین پول بگیرد مسلما وضعیت اب بهبود خواهد یافت و کشاورزی ده هم هدفدار میشود وبا پول جمع اوری شده میشود جوی ها را اساسی درست کرد و به ابادانی و مشکلات ده رسید
  ولی خوب چه میشه کرد رودمعجنه دیگه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  پاسخ
 2. امیدوار محمد
  امیدوار محمد

  راستش ما از فامیلیمون معلومه ، امیدواریم دیگه ، به قول معروف آرزو بر جوانان عیب نیست جناب چغازنبیل … :YY:
  البته امیدواری من یه دلیل دیگه هم داره، چند وقت قبل که با زور موتور و التماس کردن به آب، باغهای بزی تنور رو آب میدادیم ، یه پیرمردی هم اونجا بود که سنش دیگه از اون حد گذشته بود که بخواد دنبال مال اندوزی باشه . پیرمرد با اینکه تک تک قدمهاش رو هم به تاخیر و دعا بر میداشت ولی سعی داشت هرجوری شده آب رو به درختان قدیمی باغش برسونه.
  وضع باغ اون خرابتر از ما بود، هیچ جور آب بهش سوار نمیشد، بهش گفتم حاج آقا املاک بزی تنور دیگه ارزش شو نداره که اینقدر وقت صرف کنید با این وضع خشک سالی که آب هرسال کمتر میشه، سال دیگه همین چند تا درخت هم خشک میشن، امسال هم که هیچ محصولی نداشتن، باید عطاش رو به لقاش بخشید.
  اما پیرمرد که معلوم بود تا حالا از این خشکسالی ها چند تایی رو در عمر خودش گذرونده با چنان امیدی این جمله بعد رو به من گفت که تا اعماق وجودم بهش باور کردم:
  “قرار نیه کی همشه خوشک سالی بشه آقای اومدوار، بلخره تموم مره، سالای پور اووی هم د راهه”
  من تکون سختی خوردم، عجله داشتم که برم ولی دوباره تلخ رو پور اوو کردیم و تا بعد اذون باغشو با موتور آب دادیم، خودش زودتر رفت تا به نماز اول وقتش برسه.

  شما هم اگه امید پیرمرد رو میدید به بازگشتن شکوه گذشته امیدوار میشدین، حتی اگه قرار نباشه این شکوه برگرده ولی امید هست… :Y:

  پاسخ
 3. چغازنبیل

  جناب امید وار اگر امیدواری نباشد جامعه مرده است کاملا درست است برشکاش….. ولی به این معنی نیست که بفکر چاره نباشیم خدا به شما قوت بده که چنین مخلصانه در راه تقویت سایت تلاش میفرمایید بنده به سهم خودم از شما متشکرم به هرحال باید دعا کرد خدا خدا بارون بده بارون بی پایون بده آمین

  پاسخ
 4. علي نيكوعقيده

  اینکه همه همفکری کنیم وراجع به مشکلات مربوط به اب وابیاری نظر بدهیم بسیار پسندیده خواهد بود وبد نیست هم ولایتی ها مطلع باشند که چند روز جلوتر که برنامه پنج ساله استان در کارگروه اب وکشاورزی استانداری، مورد بحث بود ودوستان هواشناسی هم که عضو کار گروه هستند پیش بینی ده سال اتی خود را از وضعیت بارشها در استان بدتر از سال جاری اعلام نمودندوتقاضای پیش بینی برنامه ها را براساس بارشهای کمتر ، خواستار بودند ، ولی بایدبر اساس شرایط موجود از نظرات کشاورزان،مسئولین روستا وبااستفاده از کمکهای دولت در اعتبارات مربوطه شیوه تلفیقی برای حل مشکل پیدا نمود.ولی امیدواریم که این پیش بینی هواشناسی هم مثل خیلی از پیش بینی های دیگر در ست از اب در نیاد.انشالله

  پاسخ
 5. پی سوم

  با توجه به تایید اقای نیکو عقیده که دست اندر کار همین موضوع میباشد من پیشنهاد یک نشست عمومی متشکل از فرهیختگان ونخبگان وهمه جوانان ودلسوزان حیتا و رودمعجنی مقیم مشهد را در این خصوص مینمایم تا در این خصوص پس از جمع بندی نظرات تدبیری شایسته بیندیشند وابشار که نماد رودمعجن وحیتا که حیات رودمعجن است را از مرگ نجات دهند شمارا به شرافتتان تا دیر نشده ازجاتاورخزن بجنبن که صباح وپس صباح وپرتس صباح خیلی دیره

  پاسخ
 6. ناشناس

  جناب پیسوم اکثریت رودمعجنی هایی که مقیم مشهد شده اند از خشکسالی نه از ابسالی به مشهد گریخته اند که کار راحت داشته باشند اگر هم قصد انجام نشست عمومی دارید باید در خود ده اینکار را با حضور کشاورزان انجام دهید نه با افرادی که عید میان ده عید دیدنی ، تابستان هم تفریح و سرگرمی @پی سوم

  پاسخ
 7. چغا زنبیل

  جناب ناشناس عزیز البته اینهم یک نوع دیدگاه است ومحترم ولی گمان نمی کنم که ما از خشک سالی گریخته باشیم بلکه اکثر قریب به اتفاق برای ارتقاء ازجمله تحصیل وغیره مهاجرت کرده ایم بعلاوه میتوان گفت که اکثر قریب به اتفاق مهاجرین از روستا به شهر در سالهای اب سالی مهاجرت کرده اند و ازطرفی پر واضح است که گریز از ترس است که درمورد حیتاییان مصداق ندارد چه انکه جوانان نترس وشجاع همین روستا در جبه ها حماسه افریدند مضاف به اینک حتی شخص جنابعالی هم به همین روستا ووقایعی که مربوط به ان است دلبسته هستید دلیل بارز ان هم حضور حضرت عالی در حیتا است والا در سایت دیگری وقت سپری میکردید در ثانی مهاجرت در طول تاریخ از رسوم بشریت بوده وهنوز هم ادامه دارد ومورد تایید نیز میباشد .
  اما در مورد نشست در روستا فقط یک کلمه عرض میکنم .
  وان اینکه یک روز اقای علی زکریا میگفت از بهداری تا دم تنگل نفرات زیر ۴۰سال ۵ ویا شش نفر بیشتر نیستند وبر همین قیاس بقیه نقاط روستا .
  خوب اگر این امار درست باشد چه کسی میخواهد نشست را بر پا کند تصمیم بگیرد؟. :
  در خانه اگر کس است یک حرف بس است .
  البته باور ندارم که جنابعالی وطن گریز باشید چون از سیاق نوشته تان استنباط میشود که شدیدا نگران حیتا هستید بادرود به شما وامید بهروزی برای همه حیتاییان

  پاسخ
 8. زمستان

  باور کنید بحث پیچیده ایست.کلاف پر گرهیست.هر طرفش را که بگیرید ده طرف دیگرش باز است.هرچه بگویم از روی دور بودن از واقعیت قضیه است.وقتی در بطن کار نیستم درک جریان کمی مشکل است چه رسد به راهکار دادن

  پاسخ
 9. مجتبی عبدالهی
  مجتبی عبدالهی

  بنده کمابیش با نظرات نوه حجی مراد موافقم. نظر جامعی ارائه دادند.
  حداقل الان نمیتونیم در این زمینه صاحب نظر باشم فقط جهت اعلام اینکه ما هم درد روستال رو داریم نظری ثبت کردم.
  برای روستا و آب و مشکلات دیگرش انقدر حرف زده شده است که حد ندارد. عمل در این زمینه کم است . شاید همین طرح مشکلات منجر به حل مشکلی هم شود . البته فقط شاید . حیتا مسلما در اینده به این سمت حرکت خواهد کرد.

  پاسخ

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.