حیتا در سالی که گذشت

سال ۹۱ مقارن با سومین سال فعالیت حیتا بود، سالی که با انتشار اولین گاهنامه حیتا به مناسبت نوروز آغاز شد. گاهنامه حیتا با گلچینی از مطالب سایت تا آن روز به همراه تقویم سال ۹۱ و عکسهای خاطره انگیزی از رودمعجنی ها منتشر شد و با استقبال و بازخورد مناسبی نیز مواجه گردید به گونه ای که هنوز هم در بسیاری از خانه ها این گاهنامه جایی بر دیوار دیده می شد.

شاید به واسطه همین نشریه بود که در جلسه مجمع عمومی حیتا در نوروز ۹۱ گروه به نسبت کثیری از حیتا نشینان حضور یافتند و یکی از یادمانی ترین لحظه های حیتا در سال گذشته را رقم زدند. در پایان این جلسه، رای گیری برای تعیین اعضای شورای مرکزی حیتا برگزار شد و خانم ها راضیه مرادی، سارا عبداللهی و آقایان علی نجفی، مجتبی عبداللهی و محمد امیدوار برای مدت یکسال به این سمت انتخاب شدند.

شورای منتخب با انگیزه ارتقای کیفی سایت تصمیماتی اتخاذ نمودند و به مرور در طول سال به اجرا گذاشتند. که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

الف) سر و سامان دادن به وضعیت تأیید و انتشار مطالب:

تا پیش از این انتشار مطالب فاقد یک قانون و چارچوب بود. در این زمینه راهکارهای مختلفی بیان شده بود در نهایت برآیند همه آن ها به شیوه کنونی اجرا شد. به نظر می رسد شیوه کنونی بسیاری از ناهماهنگی های پیشین را از بین برده است. البته هیچ شیوه ای در این زمینه خالی از اشکال نیست اما وجود یک قاعده کلی به شدت در این مورد احساس می شد.

ب) تغییر تدریجی اسامی مستعار

یکی از دستاوردهای مهم حیتا در سالی که گذشت ایجاد محیط مجازی امن و سالم بود که هر کسی می توانست بدون دغدغه در آن فعالیت کند. در نتیجه به مرور اغلب حیتا نشینان به جایگزین کردن اسامی مستعار محبوب (!) خود با اسامی واقعی روی آوردند. در ماه های پایانی سال مسئله اسمهای مستعار به صورت کامل به فراموشی سپرده شد و حتی اعضای جدید سایت نیز بصورت خودجوش از این قاعده پیروی کردند. هر چند هنوز هم گروهی از حیتا نشینان وضعیت پیشین را بیشتر می پسندند اما از دیدگاه نگارنده این تغییر تاثیرات بسیار مثبتی در ادامه حیات حیتا و روند رو به رشد آن خواهد داشت.

ج) راه اندازی بخش پیام کوتاه و انتقال مطالب کوتاه به این بخش

یکی از بخش هایی که سال ۹۱ به حیتا اضافه شد بخش پیام کوتاه بود. این بخش به مرور مورد توجه و استقبال اعضا و حتی غیر اعضا ی سایت قرار گرفت و بخش عمده ای از مطالب سایت به این بخش منتقل شد. یکی از مزایای این بخش این است که قوانین زمانبر بخش مطالب اصلی در این بخش اعمال نمی شود.

د) کنترل بیشتر بر بخش “دو کلمه اختلاط”

استفاده از بخش “دو کلمه اختلاط” سایت فقط به اعضای سایت محدود شد. این کار در کنار استفاده از نام حقیقی افراد برای عضویت موجب کنترل بیشتر بر محتوای آن شد. البته می توان گفت نتیجه این کار از رونق افتادن تدریجی بخش اختلاط بود!

ه) بروز شدن و توسعه گالری تصاویر سایت

بخش گالری حیتا یکی از بخش های پرطرفدار سایت علی الخصوص برای تازه واردین می باشد. این روزها اکثر تصاویری که از رودمعجن در سایر منابع مورد استفاده قرار می گیرد متعلق به همین جزء حیتا می باشد. این بخش در سال ۹۱ به همت اعضای شورا بروزرسانی شد و سر و سامان گرفت.

و) راه اندازی بخش تور مجازی:

جدیدترین بخش حیتا “تور مجازی رودمعجن” می باشد که در نیمه دوم سال به حیتا اضافه شد. این بخش هنوز در مرحله تکمیل می باشد و جای کار بسیاری در این زمینه وجود دارد. اما نوید بخشی پرطرفدار را می دهد.

هر چند قدم های مثبت بسیاری در این مدت برداشته شد اما در مجموع با وجود فراز و فرودهای بسیار می توان سال ۹۱ را سال رکود و درجا زدن حیتا نامید! شاید افزایش تعداد اعضای سایت از ۸۷ نفر در پایان سال ۹۰ به حدود ۱۶۰ نفر در پایان سال گذشته را بتوان از نشانه های قوت سایت نامید اما این افزایش عضو تاثیری در افزایش تولید محتوای مناسب و همچنین افزایش دیدگاه ها نداشته است. ماهیت حیتا یک ماهیت گروهی است و ادامه فعالیت آن به همت همه اعضا بستگی دارد، امید می رود اعضای سایت در سال پیش رو بیش از گذشته در این امور ما را همراهی نمایند.

در پایان ذکر این نکته خالی از لطف نیست که با وجود همه انتقادات به روند کنونی حیتا، روند شکل گیری و توسعه آن تا به امروز در میان جامعه رودمعجنی ها جریان ساز و منشأ اتفاقات مبارکی بوده است حتی اگر همین امروز نیز پایان فعالیت حیتا فرا رسد باز هم نقش خود را در شروع این جریان و در جان بخشی دوباره به یک هویت اصیل انجام داده است. آینده این مسأله را به درستی قضاوت خواهد کرد.

پایان

محمد امیدوار – شورای مرکزی حیتا

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

11 نظر

 1. ناشناس

  نمیشه یک بخش جدا برا تسلیت و تبریک و.. بذارین؟یعنی تو صفحه اصلی وبلاگ نباشه مث همین تور مجازی والا اینجوری تو هر صفحه دو سه تا آگهی ترحیم… آدم هول میکنه!! :N:

  پاسخ
 2. علی نجفی
  علی نجفی

  ۱-تشکرات ویژه از مدیر به خاطر نوشتن این مطلب و به خاطر اینکه با بازگشت پرشکوهش به حیتا :VV: چشم دوستان را روشن و دل ما را امیدوار کرد
  ۲-شاید نظر من چندان منصفانه و خالی از مقداری حب(پیشا پیش اینو خودم قبول دارم) تباشه ولی گمانم اجازه داشته باشم که تا حدود زیادی با این حرف که«اما در مجموع با وجود فراز و فرودهای بسیار می توان سال ۹۱ را سال رکود و درجا زدن حیتا نامید!» مخالف باشم به این دلیل واضح و روشن که ما سال ۹۱ رو باید با سال ۹۰ مقایسه کنیم نه با حالت ایده آلی که در نظر داریم بهش برسیم.قبول دارم که از نظر تولید مطالبی با محتوای قابل قبول هنوز راه درازی در پیش داریم ولی اگر همین حالت نه چندان خوب رو با سال ۹۰ مقایسه کنیم و با سال قبلش،سال ۸۹ قطعا نشون میده که ما درجا نزدیم،داریم رو یه جلو حرکت میکنیم،حالا سرعتمون شاید کم باشه و لی داریم میریم جلو.دوستان میتونن مطالب سال ۹۰ و مخصوصا سال ۸۹ و اون قالب بلاگفا رو با مطالب سال ۹۱ مقایسه کنند تا متوجه بشن که حیتا داره کم کم(تاکید میکنم کم کم،یواش یواش،کوخزک کوخزک)راه خودش رو پیدا میکنه.هرچند کیفیت مطالب با حالت ایده آل فاصله ی طولانی داره اما گمانم اگر کمی منصفانه نگاه کنیم نسبت به قبل تغییر محسوسی کرده و بهتر شده هرچند در میزان بهتر شدنش گمانم اختلاف نظر زیادی باشه هرچند مشک آن است که خود ببوید……
  ۲-من توی جلسه هم گفتم که حیتا رو از نظر کارکرد و میزان تاثیر باید با سایتهای مشابهش مقایسه کرد و اونوقت به قضاوت نشست و اینکه انتظار کارهای عجیب و غریب و خارق العاده از یک سایت نباید داشت.یک سایت در حد یک سایت میتونه تاثیر گذار باشه
  ۳-این حرف که«ماهیت حیتا یک ماهیت گروهی است و ادامه فعالیت آن به همت همه اعضا بستگی دارد،»از اون حرفاست که باید بزرگش کرد و زد سر در سایت.امیدوارم همه به این ایمان بیاریم که حیتا متعلق به همه ی ماست و همه به اندازه ی هم در خوب و بدش شریکیم
  ۴-من فکر میکنم حیتا هیچ وقت تعطیل نیمشه حتی اگر همه ی مایی که اینجاییم بذاریم بریم دنبال کارمون.کسان دیگری خواهند بود که ادامه بدن کار رو یقینا
  ۵-جناب آقا رضا استاد سکوت راه حل هیچ مشکلی نیست.با سکووووت گمان نمیکنم هیچ چیزی تغییر کنه.باید انتقاد کرد و پیشنهاد داد برای بهتر شدن کار.گمان نمیکنم اینجا کسی از نقد کردن و ایراد گرفتن ناراحت بشه و البته همه هم از پیشنهادات(حتی غیر سازنده اش)استقبال میکنند.

  پاسخ
  1. امیدوار محمد
   امیدوار محمد

   ممنون
   اگه اسم خودم رو آخر نوشته گذاشتم برای اینه که چند خط آخر نظر شخصی خودم بود.
   در توضیح رکود حیتا باید بگم اگه نمودار پیشرفت سایت رو در دو سال قبلش در نظر بگیریم می بینیم یک شیب صعودی خیلی خوبی داره یعنی هر سال تغییرات مثبت آنقدر زیاد بوده که گویی سایت پوست انداخته، خروج از بلاگفا به سمت سایت جدید، تشکیل گروه های تخصصی، مصاحبه با بزرگانی مثل دکتر فتوحی و مهندس حسامی، تهیه لیست فارغ التحصیلان روستا، راه اندازی بخش گالری، …. و مهمتر از همه ایده های گوناگون و جذابی که به مرور به اجرا در اومد در بخش های مختلف، اما در سال ۹۱ فقط تکرار گذشته بودیم و ایده جدیدی نداشتیم حتی خیلی از بخش های مثبت مثل نشریه و مصاحبه کامل تعطیل شدند. به نوعی دچار روزمرگی شدیم. البته در این بین من خودم رو بیش از بقیه مقصر می دونم اما هدف تلنگری بود که با روزمرگی به مرور جذابیت های سایت کاسته خواهد شد.
   باید اهداف بزرگتری داشته باشیم و هر سال قدم های محسوس و بزرگی به جلو برداریم. عصر پیش رو عصر دنیاهای مجازی یه و اگه میخوایم حیتا در عصر آینده جلودار باشه باید بزرگتر فکر کنیم تا بتونیم به نیازهایی که به مرور به وجود میاد پاسخگو باشیم. باید ببینیم مخاطبین چی نیاز دارند و حتی یک قدم جلوتر برای اون ها نیازهایی رو تعریف کنیم.
   البته حفظ روند مثبت سایت در طول سال گذشته خودش موفقیت کمی نیست اما باز هم رکود محسوب میشه چون اینجا پایان راه نیست مطمئنا جا برای کار در قالب یک سایت برای رودمعجن بسیار بیشتر از اینی هست که ما الآن داریم. من ایده هایی هم دارم اما اینجا مچال شرح دادنش نیست و البته خیلی هم کارشناسی شده نیست.
   ما نسبت به موارد مشابه در اطراف خودمون خیلی هم عالی بودیم اما نباید قانع باشیم.

   پاسخ
 3. سلیمان استوار

  بنام خدا / سلام جناب امیدوار عزیز بزنم به تخته امسال الحمدلله با انرژی مضاعف ظاهر شدید و به قول قدیمیها سالی که نکوست از بهارش پیداست و امیدوارم که با استراحتی که سال گذشته داشتید (البته در خصوص حیتا) امسال جبران کنید. گر چه که ذات انسان به گونه ای است که هر چه دارد بیشتر و بهتر از آنچه دارد میخواهد و این چیز بدی نیست. خدا قوت دست مریزاد . :gol:

  پاسخ
 4. محمود مدرسی

  من با نظر آقای نجفی موافقم. یکی دو نکته نیز اضافه می کنم
  ۱- در طی سالها مطالبی پیرامون رودمعجن گردآوری شده بود که با راه اندازی حیتا و ایجاد فضای مناسب برای انتشاراین مطالب و عکسها، این مطالب به سرعت منتشر گردید و نمی توان گفت همه آنها برای انتشار در حیتا جمع آوری شده بود که نشان دهنده میزان فعالیت بیشتر در سالها اول بوده باشد
  ۲- بدیهی است که با افزایش تعداد بازدیدکننده گان ، اعضا در انتشار مطالب وسواس بیشتر بخرج دهند هرچند بنده معتقدم حساسیت زیادی دراین مورد ضررورت ندارد .
  ۳-با گسترش اینترنت به روستای رودمعجن قطعا سایت حیتا بیشتر مورد بازدید قرار خواهدگرفت.
  ۴-معمولا هر سایتی دو هدف را دنبال می کند هدف اول اطلاع رسانی و ارتباط اعضا است و هدف مهمتر محل مراجعه برای کسب اطلاع از موضوع مرتبط با سایت است که ازاین نظر حیتا یک آرشیو و بایگانی بسیار باارزش شده است ،حتی اگر هیچ مطلب جدیدی به آن اضافه نشود.
  ۵- واقعیت آن است که ارتباطات آینده در فضای مجازی کسترش پیدا خواهد کرد و اگر حیتا نتواند پاسخ مناسبی برای این نیاز بدهد.جایگزینی برای آن ایجاد خواهد شد.
  ۶-توصیه می شود موسسین محترم سایت که اعضای فعال و فرهیخته حیتا نیز هستند ، اگر آیین نامه ندارند نسبت به تدوین آن اقدام و اگر دارند در ویراست بعدی دراهداف ، برنامه ها ،تشکیلات ومنابع تامین اعتبار تجدید نظر و آنها را توسعه دهند.

  پاسخ
  1. امیدوار محمد
   امیدوار محمد

   ممنون
   با بیشتر قسمت هایی که گفتین موافقم، مخصوصا در نقشی که حیتا به عنوان آرشیو آنلاین و در دسترس بازی میکنه. البته لازمه اطلاعات کامل تر و دقیق تر و با دسته بندی بهتری باشه تا استفاده از اون راحتتر باشه
   حیتا آیین نامه تدوین شده ای نداره اما یک بخش مرامنامه داریم که تاریخ تصویبش قدیمیه فکر میکنم با گذشت چند سال با دید بهتری میشه نسبت به تهیه آیین نامه اقدام کرد
   مرامنامه حیتا

   پاسخ
 5. فیاضی مقدم مطهره
  فیاضی مقدم مطهره

  با سلام به مدیر محترم ما از همین تقویم ونشریه با حیتا اشنا شدیم و چیزای زیادی یاد گرفتیم وبا افراد زیادی هم اشنا شدیم که شاید تا حالا ندیدیمشون شاید هم بهانه ای شد واسه دیدنشون راستی یه سوال کوچیک دوستان گفته بودند پیامک دادید واسه جلسه عید شماره همراهمونو چجوری به شورای مرکزی بدیم؟ :SS: :SS: :SS: :gol:

  پاسخ

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.