چه چیزی بهتر است

بسم الله الرحمن الرحیم

چه چیزی بهتر است؟

…..امید است تمام هموطنان عزیز بخصوص حیتا

نشینان نازنین همچون سنت حسنه ی عید نوروز در شب

یلدا (چله) با دور ریختن کینه ها و کدورتها صله رحم را

که یکی از دستورات دین مبین اسلام است به جا آورده و

در کنار بزرگترها شبی خاطره انگیز را پشت سر گذارند.

ان شاالله

چه چیزی بهتر است

در شب   یلدا  مرا    یادی  ز یاران   بهتر است

لحظه ایی دیدار یار و قوم و خویشان بهتر است

کاخ   شادی  را   بیا  آن  شب  چراغانی   کنیم

خانه ی غم گر شود از ریشه  ویران  بهتر است

گر  درختان   لخت  و  عریانند   بلبل   را   بگو

صبر  میباید   تو  را از  آه   و افغان بهتر است

اهل  عرفانم  به  تو  از  غیب  میگویم  سخن!

جای  کل جوش و قروتی مرغ بریان بهتر است

گر  چه   با شورتک   کنار   بچه هایت   راحتی

از  برای   آدم   فهمیده    تنبان   بهتر    است

در   خرید   هندوانه   ای   پسر   محتاط  باش

گر بدست آید تو را   با نرخ ارزان  بهتر است

در بر   تخم   کدو   یا   ژاپنی   یا   مثل    آن

پسته ی   آماده از انواع   خندان   بهتر  است

گر بپرسی وضع میزبان یا که مهمان را ز من

پاسخم   باشد چنین: احوال  مهمان   بهتر است

در   فدیهه   زیر کرسی گل  بگی  گل  بشنوی

آبشار   رودمعجن  در   بهاران     بهتر   است

اهل   حیتا   را   اگر   خندان   ببینم  یک  شبی

از چلو گوشت و کباب و یا فسنجان بهتر است

خانه ایی در گو تروس ،  یا آنکه در   اوحداوو

از   تمام  کاخهای   شهر    تهران  بهتر  است

از  برای  شب  نشینی  یا    که  گفتار  و  سخن

آدم    فهمیده   از   انسان  نادان  بهتر    است

میکند    مرغ  دلم    قد قد     برای      دوستان

گر شود این مرغ من هردم غزلخوان بهتر است

بع بع     بره     میان    دشت   باشد    دلنشین

گویم  این را با نی دلچسب  چوپان  بهتر است

گر  چه  هستم  با نمک   بنده  به  قول بعضی ها

همره   من  بودن  چند  تا  نمکدان   بهتر  است

گر که میخواهی بگیری همسری از بهر خویش

خانمی خوش خلق و خو دارای ایمان بهتر است

گر زنی خواهی که جان بازد به راهت روز و شب

یک  زن  ترک از   دیار شهر زنجان   بهتر  است

جیب   خالی  کی   کند   دردی    دوا  د ر زندگی

کیسه ای  پول از برای نسل نسوان  بهتر است

گر بگیری زن  فراوان  خود  بیاری بر    زبان

آن  زن  اول میان  خوبرویان   بهتر     است

لنگ کفشی گر خوری از همسرت دعوا مکن

گر سرت را بشکند از کنج  زندان  بهتر است!

خصلت  خوبان  بود  اکنون   شعار     آدمی

دوری از رفتار زشت و خوی شیطان بهتر است

گر   بگردی   دو ر دنیا  از  پی  سیر   و  سفر

عاقبت  گویی  که  خاک  پاک  ایران  بهتر است

گفتنی ها  را   بگفتم  گه  به  شوخی  گه به جد

از دو من قند و عسل شعر سلیمان بهتر است.!!

 

درباره نویسنده

استواری سلیمان

بنام خدا/ متولد روستای فدیهه و در حال حاضر باز نشسته نیروی انتظامی میباشم ولی همسرم از اهالی خونگرم و شهید پرور روستای زیبای رود معجن میباشد.

مطالب مرتبط

27 نظر

 1. ناشناس!

  یکهفته بود نخندیده بودم ای بنازم نمکدون حیتا رووووووووووووووووووووو
  روح منی سلیمان
  غم شکنی سلیمان :ZZ:
  یلداتون پیشاپیش مبارک :OG:

  پاسخ
 2. علي نيكوعقيده

  جناب اقای استوار شعر در قالب طنز، وبه قول معروف خودمانی و برای شب چله یکی از اعیاد ما ایرانیها مناسب بود ومن با اجازه ان را در شب چله برای تعدادی از هم ولایتی ها از طرف شما قرائت می کنم موفق باشید

  پاسخ
 3. نمکی

  باسلام من اولین بارکه شعرهای شمارومیخونم احسنت واقعا زیبا بود.حتماشب چله این شعروبرای اقوام میخونم.شمارم یادمیکنم.ممنون :gol:

  پاسخ
 4. سلیمان استوار

  @حسین مرادی
  بنام خدا/ درود بر حسین مرادی عزیز. درست گفتی حسین جان زمانی که در قرارگاه خدمت میکردم هر چند روز یک بار برای طرد افاغنه غیر مجاز به همراه یک نفر سرباز به دوغارون میرفتم و این عکس را از داخل شهر تایباد گرفته ام. امیدوارم در کارت مو.فق باشی. بیتی از قلم افتاده را به شما تقدیم میکنم. عامل جرم و خطا در زندگی فقر است و بس // ریشه کن گردد اگر از بیخ و بنیان بهتر است. :SS: :gol:

  پاسخ
 5. نجمه عبداللهی

  خدا قوت جناب استوار. باز هم خنده بر لبان حیتاییها آوردین با شعر طنز زیباتون. ولی خودمونیم ها( گر زنی خواهی که جان بازد به راهت روز و شب
  یک زن ترک از دیار شهر زنجان بهتر است) مثل اینکه بعد گفتن این بیت از طرف مقامات بالا حسابی تهدید شدین و در نتیجه جبرانش کردین با(گر بگیری زن فراوان خود بیاری بر زبان آن زن اول میان خوبرویان بهتراست) :VV:
  خدا قوت :gol: :gol:

  پاسخ
 6. سلیمان استوار

  @ناشناس!
  بنام خدا/ درود بر ناشناس آشنا. اگر توانسته ام گل لبخند را روی لبان شما بگذارم خدا را بی نهایت سپاسگزارم. و خواسته من هم همین است و اما دوست عزیز با اظهار لطفتان مرا تشبیه به نمکدان کرده اید. حضور شما عرض کنم سایت حیتا سفره ای پهن است و برابر کد آمار گیری روزانه به طور میانگین از سیصد نفر پذیرایی به عمل می آید. بنابر این در چنین سفره ای نمکدان بودن یک افتخار است. فقط دعا کنید اولا از آن نمکدانهایی نباشم که نمک بر روی زخمها میریزند.و ثانیا خدای ناکرده اگر در سر این سفره دعوایی شد مرا به سمت هم پرت نکنند چون میدانید در دعواهای سر سفره اولین قربانی نمکدان است. و اگر آتش خشم فرو ننشست کار به بشقاب و دیس و غیره کشیده میشود. در هر حال از شما سپاسگزارم. :SS: :gol:

  پاسخ
 7. سلیمان استوار

  @نمکی
  بنام خدا/ درود بر نمکی عزیز. دوست خوبم شما را ندیده و نمیشناسم آیا به اندازه من با نمک هستی یا نه؟ و امیدوارم که از من بانمکتر باشی. و اما گفته اید شعر را در جمع اقوام خواهید خواند. دوست عزیز همانطور که در اولین بیت گفته ام یکی از آرزوهای من صمیمیت و صداقت و رفاقت خانواده ها میباشد. خواهشمند است برای عاقبت به خیری همه انسانها دعا کنید از جمله حیتا نشینان مهربان. :SS: :gol:

  پاسخ
 8. سلیمان استوار

  @نجمه عبداللهی
  بنام خدا/ درود بر سر کار خانم نجمه عبداللهی. از اظهار نظر و مته بر خشخاش گذاشتن شما هم سپاسگزارم. من غلط بکنم که توصیه به تعدد زوجات بکنم. در بیت: گر زنی خواهی که جان بازد به راهت روز و شب. راهکاری طنز آمیز بود به جوانان مجرد که اگر زنی به آن شرایط میخواهند میبایستی راهی زنجان شوند. و در بیت : گر بگیری زن فراوان خود بیاری بر زبان. خواستم افراد متاهل را از گرفتن زن دوم و سوم و….. نهی کنم چون افرادی که این راه اشتباه را تجربه کرده اند نهایتا اعتراف کرده اند که همان زن اول از همه بهتر است. اتفاقا همسرم وقتی این بیت: گر بگیری زن فراوان .را دید دهانش تا گوشاش از شادی باز شد. در هر حال بیتی از قلم افتاده را به شما تقدیم میکنم. چونکه چرخ من بگردد در مسیر زندگی// گر ز لنگی لرزه نندازد به فرمان بهتر است. :SS: :gol:

  پاسخ
 9. علی نجفی

  احسنت بر سلیمان بزرگ، استوار شیرین سخن فدیهه. الحق در بیت اخر«از دو من قند و عسل شعر سلیمان بهتر است»خودتان حق مطلب را نه به اغراق، ادا فرموده اید.شعرتان روان و شیرین و دلنشین بود.امیدوارم کامتان شیرین و زندگیتان دلنشین و روزگارتان روان باشد بی گرفت و گیر.پیشاپیش یلداتان مبارک :SS:

  پاسخ
 10. سلیمان استوار

  @علی نجفی
  بنام خدا/ درود بر برادر بزرگوار جناب علی نجفی عزیز. از اظهار لطف و محبت شما متشکرم و برایتان آرزوی موفقیت دارم. بیتی از قلم افتاده را به شما تقدیم میکنم. زن اگر گوید عوض کن فرشها و مبلمان // مرد هم الساعه گوید: چشم قربان بهتر است. :SS: :gol:

  پاسخ
 11. سلیمان استوار

  @کاظم زاده
  بنام خدا/ سلام…..و درودی به تعداد پیله های ابریشم شهر بایگ بر شما دوست خوبم. امیدوارم در شهر بایگ یا هر کجای ایران عزیز که هستید موفق باشید. بیتی دیگر با قافیه و ردیف بالا به شما تقدیم میکنم. گر که میخواهی بساطت گرم باشد روز و شب // یک زن خندان لبی از شهر کرمان بهتر است :SS: :SS:

  پاسخ
 12. مجتبی عبدالهی
  مجتبی عبدالهی

  درود و دو صد بدرود به جناب سرگرد استوار : شعرتان همچون همیشه عالی بود . خواستم مثل دفعه پیش کمی انتقاد کنم و شما را از تماس مادر زن گرامی مطلع کنم اماتهدیدات پیشین مرا منصرف کرد و فقط از شعرتان لذت بردیم بدون انتقاد . :SS:

  پاسخ
 13. سلیمان استوار

  @مجتبی عبدالهی
  بنام خدا/ درود بر حضرت مجتبی عبداللهی. از اظهار لطف شما سپاسگزارم. به حضور شما عرض کنم گر چه کفگیرم به ته دیگ خورده و بیتی نمانده که به شما تقدیم کنم ولی از آنجا که سخت مخالف تبعیض میباشم. بیتی که با زحمت جمع و جور شد به شما تقدیم میکنم. زن اگر گوید عوض کن فرشها و مبلمان// مرد هم الساعه گوید چشم قربان بهتر است. :SS: :gol:

  پاسخ
 14. سلیمان استوار

  @ahmadpour
  بنام خدا/ درود بر جناب احمد پور عزیز. از اظهار لطف شما سپاسگزار و ممنونم. حضور شما عرض کنم چند وقت قبل عقب یک ماشین دیدم نوشته: دو دو تا؟ پنج تا کی به کیه.!! من هم با الهام از این نوشته از آشفته بازار فعلی سو استفاده کردم و گفتم شعر من از دو من قند و عسل بهتر است.و الا هم شما و هم من میدانیم که به اندازه یک قاشق مربا خوری مربا هم ارزش ادبی ندارد. در هر حال بیتی هم به شما دوست خوبم تقدیم میکنم. روبروی آینه بنشین و صورت را ببین // صورت خندان تو از چشم گریان بهتر است. :SS: :SS:

  پاسخ
 15. عليرضا كامياب

  بسیارجالب وخواندنی بود لطفاراجع به جوانهایی که خارج ازروستا ازدواج می کنند شعری بسرائید چون دراین رابطه ازقدیماازتون خاطره دارم

  پاسخ

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.