دسته‌ها
گياهان دارويي معرفي رودمعجن

گل گاو زبان(زبو گوو)

 

 

سلام خدمت همه دوستان گرامي

براي اولين مطلب `پس از مدتي درگيري کار و امتحانات و دوري از فضاي حيتا مناسب ديدم به علت قرار گرفتن در ايام تابستان و فصل رويش و برداشت گياهان دارويي از گل گاو زبان که در رودمعجن هم به وفور يافت مي شود، ياد کنم تا بهانه اي شود براي رفتن به دل باغات و چيدن اين گياه پرخاصيت.

 

گل گاو زبان

4

گاو زبان که نام علمي آن   Borage officinalis مي باشد، گياهي است علفي و يكساله كه ارتفاع ساقه آن تا 60 سانتيمتر مي رسد ساقه آن شيار دار و خاردار مي باشد . برگهاي اين گياه ساده و پوشيده از تارهاي خشن است . گلهاي آن برنگ آبي ، سفيد ، بنفش و آبي مي باشد . گل ، برگ و سرشاخه هاي گلدار آن بمصرف دارويي مي رسد . . گاو در زبان پارسی به معنی بزرگ و دراز هم آمده است و گل گاو زبان یعنی گلی که زبانی (یا برگی) دراز دارد.

گاو زبان احتمالا از شمال آفريقا بنواحي ديگر راه يافته  و امروزه در منطقه مديترانه ، نواحي شمال آفريقا و قسمت هايي از خاورميانه مي رويد. در ايران اين گياه بومي گيلان بوده و از قديم در بسياري نقاط گيلان به صورت خودرو وجود داشته است. 

گاو زبان که در لهجه ما اهالي رودمعجن به “زبو گو” معروف است ، به وفور در مناطق مختلف روستا از جمله سرتينگل و تشت تهروي يافت مي شود.  گل گاو زبان  ابتدا در اوايل فصل بهار بصورت گياه سر از خاک بيرون آورده و معمولا همراه با ديگر سبزيجات دشت به مصرف خوراکي مي رسد. کم کم در اثر رشد و نمو، از اوايل خردادماه، گياه به مرحله گل دهي مي رسد که اين گل دهي معمولا تا اواسط تابستان ادامه دارد.

 

تركيبات شيميايي:

گل گاو زبان و برگ هاي آن داراي لعاب فراوان است . تركيبات شيميايي موجود در گل‌گاوزبان شامل ساپونين، موسيلاژ، رزين‌ها، تانن‌ها، كلسيم، پتاسيم و ويتامين C است و در بعضي كشورها آن را داخل سالاد مي‌ريزند. اين گیاه یکی از غنی‌ترین منابع اسیدهای چرب اصلی بشمار می‌رود.

3

خواص داروئي:

گاو زبان از نظر طب قديم ايران سرد است

1)گل گاو زبان و برگ هاي تصفيه كننده خون است

2)آرام كننده اعصاب است

3)عرق آور است

4)ادرار آو ر است

5)كليه ها را تقويت مي كند

6)سرماخوردگي را برطرف مي كند

7)براي از بين بردن سرفه از دم كرده گل گاو زبان استفاده كنيد

8)بي اختياري دفع ادرار را درمان مي كند

9)التهاب  و ورم كليه را درمان مي كند

10) در درمان بيماري سرخك و مخملك مفيد است

11)ضماد برگ هاي گاو زبان براي رفع ورم موثر است

12)برگهاي گاوز بان را بپزيد و مانند اسفناج از آن استفاده كنيد

13)برگهاي تازه گل گاو زبان داراي مقدر زيادي ويتامين C مي باشد و در بعضي از كشورها آنرا داخل سالاد مي ريزند .

images

طريقه استفاده :

براي تهيه اين دم‌كرده 15 گرم از برگ و مقداري گل اين گياه را داخل آب جوش ريخته و بگذاريد دم بكشد.

اين جوشانده را بعد از هر وعده غذايي با كمي قند و شكر نوش ‌جان كنيد؛ البته به ياد داشته باشيد كه گل‌ گاوزبان به علت داشتن آلكالوئيد براي زنان حامله و شيرده مضر است. مصرف بيش از 5 روز مداوم اين گياه ممكن است باعث عادت شود؛ بنابراين پس از 5 روز استفاده از آن در صورت نياز، 3 روز فاصله انداخته و سپس دوباره مصرف كنيد.

از مرادي

فرزند حاج علي اکبر و نوه ديگه حجي مراد. (نثار روحش صلوات)

16 دیدگاه دربارهٔ «گل گاو زبان(زبو گوو)»

بنام خدا آفريننده گلها و گياهان شفا بخش. درود بر دكتر مرادي به حضور شما عرض كنم اگر همراه گل گاو زبان يك عدد ليمو عماني باشد كه در كنار يكديگر دم بكشند بسيار خوشرنگتر و خوشمزه تر ميگردد . و همانطور كه حضرت عالي اشاره نموده ايد براي آرام كردن اعصاب بسيار مفيد است به خصوص اگر با همسرت جر و بحث كرده باشي خوردن يك ليوان از اين دمكرده گياهي واجب مي شود.!! لازم به توضيح است گل گاوزباني كه در داروخانه هاي گياهي مي فروشند از نظر رنگ و اندازه با گلهاي گاوزباني كه در رودمعجن مي رويد متفاوت است و به نظر ميرسد پرورشي باشد. در هر حال از شما ممنون و متشكرم و دعا ميكنم اعصابتان به قدري قوي باشد كه مجبور به استفاده از گل گاوزبان و ديازپام و اگزازپام استامينوفن كدئين و …….نباشيد. :SS: :SS: :gol: :gol:

جناب استواربر شما نيز درود . ممنون از نکته مکملي که بيان کرديد. خود من تا به حال اين نکته را نشنيده بودم. جالب بود . حتما از ليمو عماني در کنار گل گاو زبان استفاده خواهم کرد.

جالبه من تقریبا تا دوسه سال پیش اصلا نمیدونستم این گیاه با این گلهای آبی روشن قشنگ همان زبو گویست که چپ و راست درباره اش صحبت میشود.دو سه سال پیش بود که طی یک حالت مراقبه در عالمی بین خواب و بیداری بر من مکشوف گشت که این گیاه زبو گو است.به محض فهمیدن این امر همچون ارشمیدس فقید به خته دویده و ندای«ودی کیردَم ودی کیردَم» سر دادم(البته با پوشش کامل) ولی چون در خته کسی نبود که به ندای من گوش دهد خیط خنوک شده و به حال مراقبه ی خویش بازگشتم!!
خدا قوت.کماکان بسیار عالیست.دارید جای بی بی مرحومتان را تا حدی پر میکنید البته در فضای مجازی.

البته من ميدانستم که اين همان زبو گوو خودمونه اما فکر نميکردم مدلش با مدل ما فرق کنه. تا اينکه سال پيش که از عطاري خريدم و ديدم رنگ و مدلش فرق داره فکر کردم عطاري اشتباه داده اما پس از تحقيق متوجه شدم که نه درسته و چون بنظرم امد که اينها پرورشي و گلخانه اي است،اين بود که سال پيش در يک اقدام انتحاري به دل طبيعت رودمعجن زدم و کلي گل زبو گوو جمع نمودم.
سرگذشت جالبي بود. خوب شد قضيه ارشميدس را توضيح دادي چون حافظه من هم اصلا قد نميداد

سلام به شما.مطلبتون خیلی خوب بود . :gol: :gol:
یه سوال از آقای نجفی بزرگ داشتم که البته قبلش سلام …….
میخواستم بپرسم ودی کیردم یعنی چی ؟ باز بعدشم گفتین پوششتون کامل بود یعنی چی :OO: ؟ معنیش چیه :OO: که باز گفتین چون کسی نبوده خنوک شدین :OO: ؟؟؟؟؟؟؟ ببخشید ها …. :TT:
یکم زبان سخت رودمعجنی رو بلد نیستم البته خیلی راه افتادم که همشو مدیون حیتا هستم. :gol:

با سلام خدمت خواهرم خانم مدرسی آقای نجفی گفته بودند ودی کیردم یعنی پیدا کردم :gol: :gol: ودست آقای مرادی هم درد نکند با اطلاعات خوبی که در رابطه با این گیاه دادند :SS: :SS:

سلامی به تعداد گلهای گاو زبان جهان هستی و دیار رودمعجن خدمت دکتر مرادی
خداوند رحمت کند بی بی حجی مراد رو که با ارائه این قبیل دارو گیاهی ها به اهالی روستا موجبات خدابیامرزی را برای خود به یادگار گذاشت و خداوند به شما خیر عطا فرماید که با ثبت اینگونه مطالب جامع و کامل راه مادربزرگ عزیز رو ادامه میدهید؛
خداقوت :SS:

سلام وافر ما نيز بر نوه بي بي عزيز
واقعا که خدا رحمت کند بي بي حجي مراد را . چقدر جاي خاليش احساس مي شود بخصوص مواقعي که از درد و مريضي به خودت مي پيچي. يکي از اهداف من در ارائه اين مطالب ذکر ياد و نام مرحوم بي بي است و تا حدودي اگر بتوانيم ادامه راه ايشان

@پروین مدرسی
سلام علیکم خانم مدرسی:
زمان ما که بود نمیدانم هنوز هست توی کتابهای فارسی،آن درس ارشمیدس یا حذف شده مثل خیلی چیزهای دیگر.اگر یادتان باشد یک مسئله ی لاینحلی از طرف پادشاه به مرحوم ارشمیدس(ملاء الله قبرهم نورا) واگذار شده بود،همان قضیه ی تاج پادشاه و میزان طلای به کار رفته در آن. مرحوم ارشمیدس خیلی دنبال جواب گشت و نیافت.روزی در خزینه مشغول استحمام بود یک باره متوجه شد موقع ورود به حوض آب، مقداری از آب حوض سریز میکند و بیرون میریزد.یکباره جرقه ای در ذهنش زده شد(کلا خیلی از مسائل بزرگ با همین جرقه های کوچک حل شده اند.مثل نیوتون و سیبش) و راه حل را یافت.از شدت شوق همانجور با همان هیبت و هیئت، بی لباس و ردا و قبا از حمام زد بیرون و در کوچه های سیراکوز(شهر ارشمیدس)مشغول دویدن شد و داد میزد«یافتم یافتم» و مردم سیراکوز هم به دنبال ارشمیدس دویدند به گمان انکه چیز مهمی را یافته.طلایی، جواهری،دلاری،سکه ای چیزی.من هم مثل ارشمیدس وقتی یکباره راز گل گاو زبان را کشف کردم،به خته دویدم در حالی که داد میزدم وَدی کیردُم ودی کیردُم(که آقای کامیاب فرمودند که همان معنی یافتم یافتم را میدهد) البته بر خلاف ارشمیدس با پوشش کامل حتی جوراب هم پایم بود.ولی از انجا که توی خته هیچ کس نبود لذا هیچ کس پشت سرم ندوید و من بعد از مدتی داد و بیداد و بدو بدو خیط و خسته شدم و برگشتم به ادامه ی حال مراقبه ام!

خاصیت آرامش بخش گل گاوزبون واقعا حرف نداره البته واسه اونایی که فشارشون بالاس با لیمو یا آب لیمو میل کنن. با تشکر از مطلبتون جناب مرادی :gol: :gol: .
و تبریک به آقای نجفی بابت کشف گول گوزبو. راستش منم تا الان که مطلب شما رو خوندم نمی دونستم گل گاوزبون همون زبوگویه که تو سبزیای رودمعجنی که اول سال جمع می کنند استفاده می شه. کشف جالبی بود. :SS: :SS:

از شما خانم احمد پور هم بابت اظهار نظرتون ممنونم. اين نکته استفاده از ليمو عماني در کنار گل گاو زبون که شما و جناب استوار به آن اشاره کرديد برايم خيلي جالب و مفيد بود. و جالبتر از اون نکته شما که گفتين براي فشار خون بالا مفيد است!!
يک خوبي و حسن اينگونه مطالب اينه که هر کسي تجربيات و دانستنيهاي خود را بيان کرده و باعث غنا و کاربرد بيشتر مطلب مي شود

سلام خدمت شما :
الان دگ خوب برام جا افتاد جالب بود واقعا شما فکر و مغزو……. فعالی دارید. احسنت به شما :SS: .داستانشم جالب بود وقتی خوندم یادم اومد. ممنون بابت توضیح کامل و جامعی که دادین.از آقای کامیاب هم کمال تشکر را دارم. ممنون. :gol:

مطلب بسیار شیرینی بود برای ما . :SS: شاید مستحضر نباشید پس مستحضرتان کنم که ما در کلبه خویش این گیاه دوست داشتنی را جایگزین چای کرده ایم و در تمامی اوقاتی که مهمان نداریم از ان استفاده می کنیم. با خواندن این مطلب لدت خوردن ان بیشتر شد . باید به عرض برسانم قیمت این گیاه در این دیار که بسیار گران است ( هر کیلو 60دلار ) لذا اگر در رودمعجن موجود می باشد جهت جمع آوری ان اقدام نمایید که سود خوبی عایدتان خواهد شد .

پاسخی بگذارید